Otvorena izložba „ArchiWar: Priče i sećanja na genocid u Srebrenici“
Povezani članci
- Kamerni teatar 55 otvara novu teatarsku sezonu bogatim repertoarom.
- Ekskluzivno: Po prvi put objavljujemo članak o knjizi “Tito senza maschera”, autora S. Zaratina, koju je izdao 1947. godine nakladnik “Nuova Vita” u Trstu
- Revolucija i kvazirevolucija
- Rešenje za osveženje
- Miloš Vasić: Incidenti na Jarinju
- Tužilaštvo BiH podignulo optužnicu protiv Miralem Macića ubice iz Bradine
U Centru za kulturnu dekontaminaciju 28. septembra 2020. godine otvorena je izložba „ArchiWar: Priče i sećanja na genocid u Srebrenici“ autorke Jelene Jaćimović koja je nastala u saradnji sa Fondom za humanitarno pravo.
Izložba je otvorena čitanjem imena više od 100 ljudi koji su ubijeni tokom srebreničkog genocida, a nakon toga je autorka izložbe Jelena Jaćimović pročitala pismo Amre Begić Fazlić, žene koja je preživela genocid u Srebrenici i čiji su otac i deda ubijeni u julu 1995. godine. Lična priča Amre Begić Fazlić je bila i inspiracija autorki za istraživanje haške dokumentacije o genocidu koji je počinjen u Srebrenici.
„ArchiWar: Priče i sećanja na genocid u Srebrenici“ predstavlja vid otpora protiv dominantne politike sećanja u Srbiji zasnovane na nacionalizmu i militarizmu koja se ogleda u negiranju ratnih zločina i genocida počinjenih od strane srpskih snaga, glorifikaciji osuđenih ratnih zločinaca i vojske, kao i instrumentalizaciji srpskih žrtava.
Petnaest radova – ilustracija predstavljaju lične priče kroz autorkinu analizu sudskih dokumenata, video materijala, fotografija, kao i priča koje Memorijalni centar Srebrenica, kao i mnogi mediji i dalje beleže. U fokusu ilustracija su žrtve, njihove priče i sećanja, a ne počinioci i krivci.
Izložba je otvorena do 4. oktobra 2020. godine.