Danas je Svetski dan klimatskih promena: Da li ljudi i u kojoj meri utiču na promenu klime?
Povezani članci
- Nova studija pokazuje: Zbog toplotnih talasa tokom leta 2022. preminulo skoro 62 hiljade Evropljana
- Energetsko siromaštvo – problem u zemljama Jugoistočne Europe
- Recikliranje u ‘ekodiktaturi’: Svako jutro se pitajte kakvo ćete smeće danas biti
- Država u državi: KO TO TAMO BUŠI?!
- Uskoro stižu kožne jakne uzgojene u laboratoriji
- Rapidno raste količina otpada u svijetu
Foto: Shutterstock
Svetski dan klimatskih promena obeležava se širom planete svakog 4. novembra, kada se, u cilju podizanja svesti o značaju ovog globalnog problema, organizuju radionice, predavanja i druge aktivnosti.
Mnogi od nas veruju da su se vremenski uslovi drastično izmenili. Često čujemo da umesto četiri imamo dva godišnja doba, pa kada nas stručnjaci uveravaju da grešimo i da u prirodi sve ide svojim tokom, mi se pomalo ljutimo i mislimo da nešto kriju od nas.
Kako objasniti blage zime sa malo snega, leta u kojima su kiše i oblaci češći od sunca, požare koji gutaju Amazoniju i Sibir, velike poplave, razorne zemljotrese…
Da li su se ovakve pojave događale i ranije, ali smo samo manje obraćali pažnju ili je priroda zaista promenila ćud, u Jutru Prve televizije pokušao je da odgovori Nedeljko Todorović, meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
On kaže da ovakvo toplo vreme nije karakteristično za oktobar i novembar, ali da to nije ništa neuobičajeno i da su ovakve temperature zabeležene i pre 100 godina.
“Priroda ima svoj hod. Čovek tu ne može ništa bitno da promeni, već samo da se prilagodi”, rekao je Todorović.
“Srednji datum poslednjeg dana sa temperaturom od 20 stepeni je 10. novembar. Što znači da taj datum nekad može da se završi krajem oktobra, a nekad i sredinom decembra. Sve je u okviru onoga što je već viđeno”, istakao je Todorović.
“Stručna javnost je podeljena kada je u pitanju uticaj čoveka i emisije štetnih gasova na klimu. Jedni smatraju da čovek svojim delovanjem utiče na promene, dok drugi, u čiju grupu spadam i ja, ne smatraju da čovek utiče na promenu klime. Ugljendioksid nije gas koji može da utiče na promenu temperature, to je vodena para. Nekoliko stotina puta veći efekat ima vodena para u odnosu na ugljen-dioksid”, rekao je Todorović.