Promocija knjige Gojka Berića ‘Šta je život bez dušmana?’ u Mostaru
Povezani članci
- „Domovina je tamo gdje me ne tuku“
- Marinko Čulić: Konzerviranje rata
- TESTAMENT KRALJICE KATARINE, MIT ILI STVARNOST?
- ONO VRIJEME (2)
- ASIM MUJKIĆ: Na pragu smo čiste autokratije predvođene trojicom narodnih poglavica
- Aluminij je dio HDZ-ove ratnoprofiterske mreže preko koje je od 1990-ih do danas u crne fondove izvučeno više desetaka milijardi eura
Knjiga kolumni “Šta je život bez dušmana?” poznatog novinara Gojka Berića koja je objavljena u izdanju autora i dnevnog lista “Oslobođenje”, bit će predstavljena u Mostaru u organizaciji Centra za mir i multietničku saradnju i Mostarskog kruga.
Riječ je o kolumnama u kojima Berić, na sebi svojstven način, analizira društvo u slobodnom padu.
Promocija knjige bit će upriličena u četvrtak, 31. listopada, u 19 sati u Centru za kulturu Mostar (Ulica Adema Buća).
U programu će sudjelovati Emir Habul, Mile Stojić i Boro Kontić, dok će voditelj biti Alija Behram.
Gojko Berić rođen je 1939. u Donjim Vrbljanima. Odrastao je u Mostaru, gdje je završio tadašnju nižu gimnaziju i Mašinski tehnikum. Kao srednjoškolac počeo se baviti novinarstvom. Profesionalni novinar postao je 1962. u mostarskoj Slobodi. Bio je dopisnik “Oslobođenja” iz Mostara i Dubrovnika, a potom višegodišnji kolumnist ovog lista. Dobitnik je niza novinarskih nagrada, među kojima i nagrade “Oslobođenja” 30. august za životno djelo.
Žiri Saveza novinara BiH jednoglasno ga je proglasio za novinara godine 1992. Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva dobio je 2001., potom 2003. nagradu “Oslobođenja” za najveća profesionalna ostvarenja, a 2008. nagradu Društva novinara BiH za životno djelo. Mostarski Centar za mir i multietničku saradnju dodijelio mu je 2015. priznanje Mimar mira.
Objavio je knjige “Smrt u ljetnom Dubrovniku” (1985.), “Sarajevo na kraju svijeta” (1994.), “Pisma nebeskom narodu” (2000). Godine 2005. objavljuje knjigu “Stanica Haag”, a 2006. “Zvijeri na okupu”. Zagrebački Profil je 2013. objavio Berićevu knjigu “Zbogom XX stoljeće – razgovori sa Ivom Vejvodom”.