Bregu: Zagađenost zraka najveća ekološka prijetnja zdravlju u regiji
Povezani članci
- Okončana inspekcija nakon izlijevanja otpadnih voda u rijeku Bosnu
- Bh. čudo: Povrće prodato 15 godina unaprijed
- Šta je stvarno potrebno da bi se spasila Amazonija
- Banjaluka: Grad za automobile ili građane?
- Kad bi svi bili vegetarijanci, svijeti bi bio zdraviji, hladniji i bogatiji
- Divovski luk zaustavit će radijaciju iz Černobila idućih 100 godina
Foto: Tanjug/ Dragan Kujundžić
Karcinom i tumor, najozbiljniji zdravstveni problemi na zapadnom Balkanu, povezani su sa zagađenjem zraka, kaže generalna sekretarka RCC-ja.
Generalna sekretarka Vijeća za regionalnu saradnju (RCC) Majlinda Bregu izjavila je u petak na Beogradskom bezbjednosnom forumu da je zagađenost zraka najveća ekološka prijetnja zdravlju na zapadnom Balkanu i da bi Evropska unija životnu sredinu i klimu trebala smatrati osnovnim pitanjima politike proširenja.
“Životna sredina i klimatske promjene nisu održivi u regiji. Sada kada će se Evropska unija baviti novim ‘zelenim dogovorom’ i u svjetlu razočaravajućih vijesti koje dolaze od Evropskog vijeća (odgađanje odluke o početku pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom), možda bi Unija životnu sredinu i klimu trebala smatrati osnovnim pitanjima politike proširenja, s obzirom na to da zagađenost zraka ne poznaje granice”, rekla je Bregu, saopćio je RCC.
Visoko zagađenje
Na panelu “Slika budućnosti: Zelen, razvijeniji zapadni Balkan” rekla je da je šest gradova u toj regiji među 20 gradova s najvišom stopom zagađenosti zraka na svijetu, prenosi Beta.
“Karcinom i tumor, najozbiljniji zdravstveni problemi u regiji, povezani su sa zagađenjem zraka. Ovo dosta govori o potrebi davanja prioriteta zdravlju građana prilikom razmatranja pitanja životne sredine i odgovora na klimatske promjene”, navela je Bregu.
Dodala je da rezultati istraživanja RCC-ja “Balkanski barometar” za 2019. pokazuju da 84% građana regije klimatske promjene smatra problemom i da devet od deset ispitanika smatra da je zagađenost problem u njihovoj zajednici.
Učesnici panela nastojali su sagledati koje su to stvarne, ali potcijenjene mogućnosti u regiji u koje se nedovoljno ulaže u smislu skladnog i održivog ekonomskog, društvenog i ekološkog razvoja zapadnog Balkana, navodi se u saopćenju.