Imovinski napredak bh. političara
Povezani članci
Foto: FB
Hvala CIN-u (Centar za istraživačko novinarstvo)
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) zaslužuje sve pohvale za svoj rad i podršku bh. javnosti! Njihova jedinstvena baza sadrži podatke o: političkoj i profesionalnoj karijeri, nekretninama, ušteđevini, primanjima, vozilima, dionicama, kreditima i sudskim postupcima 121 parlamentarca, ministra i drugih izabranih zvaničnika. Od njih 121, koliko ih se nalazi u ovoj bazi, više od polovine su kandidati na ovogodišnjim oktobarskim izborima. Njih 68 su u imovinskim kartonima napisali ili rekli novinarima CIN-a da imaju ušteđevinu koja ukupno iznosi više od 5,5 miliona KM. Neki od njih su kupovali ili prodavali nekretnine. Ove informacije se mogu pronaći u dokumentima dostupnim u njihovoj bazi putem webstranice cin.ba. Kako se izbori bliže pozivam vas da aktivnije posjetite ovu stranicu i razmislite da li su vrijedni vašeg glasa!
Svakako da CIN čini transparentnijim bh.društvo objavljivanjem imovinskih kartona bh. političara kao i članova njihovih najužih porodica ali i javnosti nameću jasno definisana pitanja;
1. Kako je moguće da pojedini političari sa plaćom od 3 – 4 hiljade maraka mjesečno posjeduju danas basnoslovna bogatstva? Zašto su se prihodi i uknjižena imovina pojedinih političara znatno uvećali u periodu njihovog političkog angažmana?
2. Je li bh. društvo toliko naivno da olako prihvata objašnjenja da se radi o nasljedenoj imovini tzv. očevini ili kako je već zovu? Ili vlada strah da se ozbiljnije uhvatimo u koštac sa korupcijom? Zašto je zakon o oduzimanju nelegitimno stečene imovine mrtvo slovo na papiru?
Sve zahvaljujući „očevini“?
Ne čudi me činjenica što je predsjednik RS-a, Milorad Dodik, jučer u Prnjavoru žestoko napao novinare CIN-a samo zato jer su objavili imovinski karton članova njegove najuže porodice. Dodik nije demantirao ni jednan podatak iz teksta. Zamjerio je CIN-u i njegovim navodnim američkim sponzorima i nalogodavcima što se stalno bavi njegovom imovinom a rijetko ili nikada imovinom njegovih političkih rivala. Prepoznajete li ”majstorluke” iz Slobine kuhinje?
Centar za istraživačko novinarstvo je ustanovio da Milorad Dodik trenutno ima uknjiženo na svoje ime nekoliko stanova, kuća, kao i veliku kvadraturu zemljišta. Osim predsjedničke plate ima i primanja od poljoprivrede od 100 hiljada maraka, supruga Snježana ubire 45 hiljada od istog posla, dok od iznajmljivanja kuće predsjednik Srpske dobija takođe 100 hiljada maraka.
Prema CIN-u trenutna imovina koju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik posjeduje je:
kuću, zgradu, zemljište (24.998 m2) Bosanska Gradiška, tri stana u Laktašima i Beogradu, kuću (341 m2) u Beogradu, garažu (45 m2) u Beogradu, automobil 40. 000 KM. Milorad Dodik ima i kredit u Pavlović banci u iznosu od milion i 700 hiljada maraka čija namjena nije poznata.
Ono što nije uknjiženo na Milorada Dodika, upisano je na ime njegovo supruge Snježane; zemljište (155.915 m2) Bakinci, Laktaši, zemljište (42.986 m2) Laktaši, zemljište (93.820m2) Laktaši, zemljište (23.160 m2) Laktaši, zemljište (29.973 m2) Bosanska Gradiška, automobil 25. 000km.
Kćerka Milorada Dodika, Gorica, ima stan u širem centru Banjaluke koji se prostire na 345 kvadrata. Nedavno je u javnost izašla i informacija da je Milorad Dodik na ime snahe Ivane uknjižio stan u Beogradu u vrijednosti od 830 hiljada maraka. Gorica je otvorila apoteku u Banjaluci u partnerstvu sa Ninom Škrbić, kćerkom Ranka Škrbića, koju su nedugo kasnije preprodale. Zatim, je u saradnji sa snahom Ivanom otvorila restoran “Agape” u centru Banjaluke.
Zvaničnih podataka o prihodima, nekretninama Dodikovog sina Igora nema osim da je vlasnik firme “Fruit eco”, koja se bavi voćarstvom. Osim toga otvorio je još dvije firme čija dobit se mjeri u milionima maraka.
Htio bi Baja da gazduje a da nikome ne polaže račune! One koji traže objašnjenja o nesrazmjeri prihoda i stečene imovine naziva stranim plaćenicima.
I nije Baja sam! Neki ne znaju ni svoju vlastitu adresu prijaviljenu na ime naknade za odvojeni život!
Prema podacima CINa delegati Federalnog parlamenta su za dvije i po godine naplatili više od 825.000 maraka za: smještaj, odvojeni život od porodice i prevoz do kuće. Većina njih koristi manjkavosti propisa kako bi izvukli najveću korist. Ovu privilegiju koristi 34 delegata jer su im prebivališta udaljena najmanje 70 kilometara od glavnog grada. Pojedini delegati ugovaraju najniže kirije kako bi im ostalo što više novca od naknada. U velikom broju stanova koji su plaćeni za delegate u stvari žive drugi ljudi: stanodavci i njihove porodice, djeca delegata ili drugi podstanari. Neki ne poznaju niti adresu na kojoj žive! Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) su otkrili da su ti iznajmljeni stanovi često u starim i neuvjetnim kućama ili u predgrađima, daleko od zgrade Parlamenta FBiH, pa ih najmanje polovina delegata i ne koristi. Oni nakon obaveza u Parlamentu obično putuju kući ili prespavaju u hotelu. Stanodavci su im često prijatelji, poznanici i stranačke kolege.
I to sve u zemlji krvi i meda u kojoj skoro jedna trećina gradana živi na granici ekonomskog siromaštva!