Građanke za ustavne promjene – rodna ravnopravnost
Povezani članci
- BH novinari upućuje javni protest Siniši Đorđeviću radi verbalnog napada na novinarku Božanu Živanović
- Potrebno je uvrstiti logore Omarska i Trnopolje u istraživanje TPOS i CDTP
- Novi napad na LGBT populaciju u centru Sarajevu
- Neplaćeni ženski rad: i nakon posla, posao
- JAČANJE KSENOFOBIJE U VEĆINSKI NACIONALNIM ŠKOLAMA: Zašto su „naša“ djeca drugačija od ostale
- INTERVJU: USUSRET FESTIVALU DRAGRAM: DRAG JE SLOBODA U SVOM NAJČIŠĆEM OBLIKU
Inicijativa ,,Građanke za ustavne promjene” je neformalna grupa koja okuplja 36 organizacija civilnog društva i aktivista/kinja koji kontinuirano rade na razumijevanju pojmova pola i roda, mira, slobode i ljudskih prava. Oni su kreirali dokument pod nazivom ,,Platforma ženskih prioriteta za ustavne promjene sa amandmanima na Ustav BiH iz rodne perspektive’’ koji se zalaže za senzibilizaciju i promjene Ustava iz rodne perspektive sa vizijom da se ostvari egalitarno i zakonito učešće žena i muškaraca u privatnom i javnom životu u BiH.
Žene čine više od polovine glasačkog tijela u Bosni i Hercegovini. No ni izbliza tome ne učestvuju ravnopravno sa muškarcima niti na nivou države, niti na nivou entiteta u donošenju odluka, a slična je situacija i na nižim nivoima vlasti.
Rodna ravnopravnost nije prepoznata ni u Ustavu Bosne i Hercegovine. Podaci državne Agencije za rodnu ravnopravnost kažu da, procentualno gledano, u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti na svim nivoima nakon posljednjih izbora učešće žena iznosi tek 20 posto.
Ipak, žene su pokazale da mogu ravnopravno kao i muškarci obavljati mnoge važne funkcije i aktivno učestvovati u donošenju važnih odluka. U jednoj od brojnih analiza stanja rodne ravnopravnosti u BiH navodi se kako žene treba ohrabriti da steknu društvenu i političku moć javnim djelovanjem u okviru političke stranke, pri čemu je kvota važan alat za povećanje učešća u procesima donošenja odluka.