Performans Conflict Syntax u Historijskom muzeju Sarajevo
Povezani članci
- UMJETNOST DODIRA
- Otvoren 25. Sarajevo Film Festival
- MMF: BiH ne može biti uplaćena nova tranša stand-by aranžmana
- Ljubo R. Weiss: Da li je glas sucaTheodora Merona, glas koji je odlučio?
- IGK: “Smatramo da je ova konačna presuda važan korak ka istini o agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovini”
- EU – Zapadni Balkan: EU pred još jednom historijski pogrešnom i nepravednom odlukom
Historijski muzej Bosne i Hercegovine i Centar za kulturnu dekontaminaciju organiziraju performans Conflict Syntax. Performans koji će biti predstavljen u petak 6. aprila 2018. godine u 18:00 sati je izvedbena verzija audio rada Conflict Syntax – realiziran u sklopu projekta Svjedočanstvo – istina ili politika.
Conflict Syntax je audio rad koja počiva na pokušaju autorice da sprovede kvantitativnu analizu jezika nad zvučnim arhivom projekta Svjedočanstvo – istina ili politika. Conflict Syntax je otpočeo kao koncept, prijedlog projekta, gdje se akt svjedočenja oslobađa od konteksta, afekta, emocije, sjećanja, asocijacije – gdje se arhivu pristupa kao korpusu podataka koje treba formalno raščlaniti na osnovne elemente, te obraditi da bi se dobile objektivne sume i vrijednosti. Umjetnici ovaj koncept nije u potpunosti pošao za rukom, te ona koristi krnje rezultate analize da konstruira vlastito svjedočanstvo o procesu i preprekama u radu sa datim materijalom. Audio arhiv projekta Svjedočanstvo – istina ili politika je kompjuterski transkribiran, a svaki individualni intervju analiziran prema frekvenciji pojavljivanja pojedinih riječi. Rezultati ove analize su agregirani, te iz dobijenih vrijednosti napisan je scenarij za verbalnu praizvedbu. Istovremeno, rezultati analize su korišteni kao numeričke vrijednosti pretvorene u zvučne uzorke koje diktiraju trajanje, sonične događaje i ritam unutar verbalne izvedbe. Dekonstrukcija i deafektacija same ideje svjedočanstva, razdvajanje empatije od sadržaja intervjua, je pokušaj da se homogenizira heterogeni korpus arhive iznalazeći nove mogućnosti čitanja i oslobađanja.
Lala Raščić (rođ. 1977., Sarajevo) je medijska i performans umjetnica koja koristi izvedbene strategije u građenju narativa koji uključuju verbalne video performanse, performativne instalacije, projekcije, svjetlosne konfiguracije, objekte, slike i crteže. Njezini interesi su ukorijenjeni u mogućnostima izvedbe teksta, suvremenim i povijesnim pripovjedačkim praksama, usmenim tradicijama, i u umjetnosti monodrame.
Lala Raščić je bila artist-in-residence pri Rijksakademie, Amsterdam; Patform Garanti, Istanbul; KulturKontakt, Beč; CitedesArts, Pariz. Dobitnica je nagrada Future of Europe, GfZK i Alpha2000, Lajpcig (2013); otkupne nagrade T-HT i MSU, Zagreb (2007); i YVVA Nagrade, Zvono, Sarajevo (2006). Bila je finalistica HenkelArtAward 2013 i YVVA Nagrade Radoslav Putar 2006.