Esad Bajtal: Oni hoće ‘mostarizaciju’ Bosne i Hercegovine
Izdvajamo
- Jedini način da to izbegnu jeste upravo ovo što čine: stalno izbacivanje dežurnih problema da bi se prikrili stvarni problemi i da bi se unatoč i uprkos svemu, gladi, bijedi i siromaštvu i nezadovoljstvu građana ostalo na političkoj sceni. To je dakle, ključni naš problem.
Povezani članci
- PROGRAM CHILDREN MESS I OVE GODINE DONOSI RADOST NAJMLAĐIMA
- Nekropola Goršić polje u Goraždu na listi Svjetske kulturne baštine
- Predstava “Hotel Plaza” u Narodnom pozorištu u Mostaru
- Bajtal: Sve dok razdruženi etno-podanici uz pomoć visokog predstavnika ne ustanu u svoju odbranu kao združeni građani, neće biti napretka u BiH
- Državne institucije i firme u BiH imaju 240.000 zaposlenih
- De Niro u Sarajevu
Oni hoće ‘mostarizaciju’ Bosne i Hercegovine u tom smislu što onda postojeće garniture, ovako kako su raspoređene, ostaju na svojim mjestima beskonačno dugo. Već osam-deset godina u Mostaru nemate izbora, isto toliko godina ista struktura je na vlasti i ponaša se neodgovorno. Građani nemaju od njih nikakve koristi, imaju zapravo samo štetu.
Esad Bajtal, politički analitičar iz Sarajeva, za ‘Zašto?’objašnjava zbog čega su teško ostvarive promjene izbornog zakona BiH koje traže Sjedinjene Države i Evropska unija radi primjene presuda Evropskog suda za ljudska prava kojima se ukida izborna diskriminacija etničkih manjina i građana i eliminiše mogućnost izbornih neregularnosti i prevara.
Opstanak
Pogled na te promjene izbornog zakona, upravo u smislu u kojem to traže ambasadorica SAD Maureen Cormack i drugi, pokazuje da su sasvim jasne i potrebne.
Međutim ono što iznutra dolazi kao zahtjev za promjenom, ako ih poteže (hrvatski član predsjedništva BiH) Dragan Čović i Hrvatski narodni savez, koji je u njegovoj službi i koji je one instrumentalizirao za sebe i za svoju dnevnu i politiku opstanka na sceni BiH, su nešto sasvim drugo.
Način
Kad to traži međunarodna zajednica, onda to traži upravo sa onog stanovišta presude Sejdić-Finci, da uzmemo samo taj momenat koji se ovde uporno i već godinama izbjegava.
Uprkos odluci suda da se to provede u djelo, o tome se šuti ili se preko toga prelazi. Traže se neke druge izmjene izbornog zakona i na drugi način.
Prostor
Prema tome, kada to dolazi iznutra, onda je to samo još jedan dežurni problem da se ova zemlja disfunkcionalizira, da se onemogući na njenom putu ka Evropskoj uniji i euroatlanskim integracijama.
To je naprosto tako jer ovdašnji političari ne žele i ne smiju da uđu u bilo kakav pravno uređen prostor, a kamoli onaj koji je dosta dobro definisan i tvrd i zove se Evropska unija.
Problem
Jedini način da to izbegnu jeste upravo ovo što čine: stalno izbacivanje dežurnih problema da bi se prikrili stvarni problemi i da bi se unatoč i uprkos svemu, gladi, bijedi i siromaštvu i nezadovoljstvu građana ostalo na političkoj sceni.
To je dakle, ključni naš problem.
Šteta
Oni hoće ‘mostarizaciju’ Bosne i Hercegovine u tom smislu što onda postojeće garniture, ovako kako su raspoređene, ostaju na svojim mjestima beskonačno dugo.
Već osam-deset godina u Mostaru nemate izbora, isto toliko godina ista struktura je na vlasti i ponaša se neodgovorno.
Građani nemaju od njih nikakve koristi, imaju zapravo samo štetu.