Najčešće mete napada Milorada Dodika su novinarke
Povezani članci
- XX1. Jazz Fest Sarajevo: Prateći programi o jazzu, islamu i operi
- U Sarajevu otvorena izložba „Progovara(j)mo“ posvećena ženama koje su preživjele ratno seksualno nasilje
- Građanski savez: Milorad Dodik je najveći poznati jednoćelijski organizam
- Skupština RS usvojila odluku o referendumu, oštre reakcije OHR i Ambasade SAD
- Sarajevo, 01.07.2013. – DAN ZA NENASILNI GRAĐANSKI NEPOSLUH
- Sarajevski univerzitet i bahati vlastodršci: ŠTRAJK ILI PROPAST
Upravni odbor Udruženja/udruge BH novinari i Linija za pomoć novinarima najošrije osudjuju verbalne napade Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, na Snežanu Mitrović, novinarku N1 televizije, koji se desio jučer u Banja Luci tokom novogodišnjeg prijema u Palati Predsjednika RS.
Na primitivan i bahat način, nodostojan pozicije predsjednika RS, Milorad Dodik je televiziju N1 nazvao “neprijateljskom” i istim epitetom „počastio“ novinarku koja mu je postavila sasvim legitimno novinarsko pitanje o mogućim socijalnim nemirima i protestima u 2017. godini. Krajnje je licmjerno da se predsjednik RS na novogodišnjem prijemu za medije hvali dostignutim medijskim slobodama u RS i vlastitim “razumijevanju za novinare pa čak i one koji ga ne vole” a samo 15 minuta kasnije na najgrublji način izvrijeđa novinarku N1 TV zbog postavljenog pitanja.
Ponašanje predsjednika Republike Srpske prema medijima i novinarima, nasilničko i necivilizacijsko obraćanje, korištenje neprimjerenog govora, odavno su izašli iz okvira normalnog i uljudnog kumuniciranja u javnom prostoru, što zaslužuje najoštrije osude i poduzimanje zakonskih mjera od strane nadležnih pravosudnih organa Republike Srpske. Posebno je zabrinjavajaća činjenica da su najčešće mete napada Milorada Dodika novinarke, koje su u posljednjih desetak godina 17 puta bile žrtve predsjednikovih uvreda, šikaniranja i uznemiravanja, samo zbog toga što su novinarke.
Upravni odbor BH novinara i Linija za pomoć novinarima su više puta tražili zaštitu novinarki od nasilničkog ponašanja gospodina Dodika i to od važnih institucija za zaštitu slobode izražavanja i ravnopravnosti spolova. Na žalost, odgovorne institucije su se oglušile na direktne pozive za zaštitu novinarki – očito im je bilo važnije prešutjeti napade, nego provoditi zakon i štiti žrtve predsjednikovog neprimjerenog vrijeđanja, muške i političke bahatosti.
Ovaj put BH novinari i Linija za pomoć novinarima javno zahtijevaju hitno zakonsko postupanje Gender centra Vlade RS, Agencije za ravnoprvanost spolova BiH i Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH, koje u svojim rukama imaju mehanizme i obavezu reagiranja i zaštite svih osoba čija se ljudska prava krše, uključujući i novinarke. Ukoliko to ne urade, smatraćemo ih institucijama pod kontrolom Milorada Dodika, kojima je „misija“ zaštita njegovog „lika i djela“, a ne novinarki – žrtava nezakonitog i društveno štetnog ponašanja predsjednika RS.