Da li je veličanje Hrvatske Republike Herceg Bosne dio Čovićevog pristupnog plana ka EU?
Povezani članci
- Promocija knjige “Kriza muslimanskog svijeta kao kriza subjekta” u Mostaru
- “Skandalozna odluka Ustavnog suda, stvaraju se preduvjeti ka disoluciji BiH”
- Viza za pakao
- Dan otvorenih vrata u NPM-u povodom Svjetskog dana teatra
- 25 godišnjice formiranja Prve mostarske brigade
- FOM SDP Mostar: Godišnjica Starog mosta pod UNESCO-om iskorištena za privatnu zabavu i elitizam
Predsjedništvo GO SDP BiH Mostar razmatralo je događaje povodom obilježavanja tzv. „Dana Herceg-Bosne“ prilikom kojih su pojedine mostarske ulice osvanule okićene njenim zastavama. Podsjećanja radi, to je ona ista tvorevina, pod rukovodstvom Mate Bobana, Jadranka Prlića i Darija Kordića, koja je organizovala koncentracione logore širom svoje teritorije i provodila sistematsko etničko čišćenje. Njeno civilno i vojno rukovodstvo je osuđeno u Haagu za ratne zločine i udruženi zločinački poduhvat. S pravom se pitamo kome HR HB danas treba, da li je ovo povratak u prošlost koja je bila tako bolna za mnoge građane Mostara i šta nam slavljenjem takvih tvorevina žele poručiti Dragan Čović i saradnici? Da li je to vizija države kakvu zagovara Dragan Čović? Interesantno bi bilo i čuti da li su za jučerašnju mostarsku ikonografiju obavješteni odgovorni u Gradskoj upravi Grada Mostara i da li su aktivirali nadležne inspekcijske službe kako bi utvrdile nalogodavce?
Posebno nas zabrinjava govor gosp. Bože Ljubića, koji je u svom obraćanju podcrtao da su ideje i koncepti koje je zastupala HR HB danas veoma aktuelni i da: “HRHB je bila legitiman i legalan administrativni aranžman koji je organiziran na teritoriji koju su nastanjivali Hrvati u BiH. Ona ostaje trajna inspiracija, zalog i obaveza današnjim, ali i budućim generacijama hrvatskih političara u BiH”. Očito je da gospodin Božo Ljubić nije raščistio sa prošlošću i da njegova inspiracija i danas leži u nečemu što je dovelo do rata na ovim prostorima. Najoštrije osuđujemo ovakve poruke, koje zasigurno ne vode povratku povjerenja među građanima niti vode ka prevazilaženju postojeće krize i brzom priključenju EU. Imati kao zalog, inspiraciju i obavezu tvorevinu čije kratko postojanje su obilježili koncentracioni logori, etničko čišćenje i ubijanje civila je jedinstven primjer u današnjoj Evropi, izgrađenoj na temeljima antifašizma i antifašističke borbe. Ovakva dešavanja pored ostalog izazivaju i opravdanu sumnju da su se koalicioni partneri HDZ, SDA i SBB prećutno dogovorili o podjeli Mostara po ratnoj liniji, a o čijoj će sudbini očito odlučivati neko drugi, na nekom drugom mjestu.
SDP BiH će i dalje snažno podržavati ideju jedinstvenog Mostara, grada svih njegovih stanovnika koji treba da imaju ista prava i mogućnosti i biti ozbiljna smetnja svim onima koji su spremni na podjele i sijanje netrpeljivosti i nepovjerenja među njegove građane.