Nakon Sarajeva, izložba fotografija ”Rat sjećanje” od 2. novembra u Mostaru
Povezani članci
- Humanitarni koncert Zostera za pogođene u poplavama u BiH
- Gojerov nemir i hropac
- Ekipa Tacno.neta u akciji “Ja sam Muzej”
- Hrvoje Klasić: Hrvatska javnost trebala bi se odmaknuti od rasprave o Predsjedništvu BiH, i doznati više o situaciji u BiH
- Nagrada za najbolju režiju na 33. Pozorišnim igrama pripala Tanji Miletić Oručević za hit predstavu ‘Chick lit’
- Naša stranka: Naši prijedlozi za Sarajevo i Mostar oslikavaju našu viziju cijele BiH
Centar za nenasilnu akciju (Sarajevo – Beograd) je s ciljem istraživanja, dokumentovanja i analiziranja politike memorijalizacije i kulture sjećanja u Bosni i Hercegovini sa sve tri zaraćene strane, u želji za izgradnjom trajnog mira, objavio publikaciju „Rat sjećanja“, koja je nastala kao dio projekta „Ratni spomenici u Bosni i Hercegovini (od 1991.)“.
Putovanje kroz blisku prošlost i specifičnosti njene interpretacije počelo je u Sarajevu u prostoru Vijećnice, gdje se izložba mogla pogledati do 15. oktobra.
Projekat nastao iz osjećaja obaveze da se reaguje i ukaže na probleme i opasnosti koji proizlaze iz aktuelne kulture sjećanja uz namjeru da se predlože načini kreiranja klime za konstruktivan javni dijalog, u Mostaru će uz izložbu i monografiju biti predstavljena na otvaranju izložbe u Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosača 2. novembra u 19:00.
Trogodišnji proces rada na dokumentovanju spomenika nastalih posljednjih 25 godina dio je trajnog doprinosa na putu ka podizanju svijesti o trenutno prisutnim modelima kolektivnog sjećanja.
Svaki spomenik prati njegova identifikacijska kartica, u kojoj je označeno kome je, kad i gdje podignut, odnosno nije podignut, što je slučaj i s neobilježenim mjestima stradanja.
Proces prikupljanja službenih podataka bio je zahtjevan jer je komunikacija s relevantnim institucijama i lokalnim vlastima pokazala da je nadležnost nad ovim procesom najčešće nejasna te da o podignutim spomenicima ne postoje sistematično prikupljeni podaci.
Na izložbi će biti predstavljeno 51 fotografija velikog formata. Više o fotografijama i projektu možete pronaći na sajtu www.kulturasjećanja.org .
Misija CNA je rad na izgradnji trajnog mira u regionu bivše Jugoslavije kroz promociju kulture nenasilja, dijaloga i izgradnje povjerenja među pojedincima/kama i grupama, te rad na konstruktivnom suočavanju s prošlošću kao jednom od ključnih faktora izgradnje mira.
Sažetak monografije ”Rat sjećanja” možete pronaći na http://nenasilje.org/publikacije/pdf/Rat_sjecanja.pdf