Bacači sjenki gosti konferencije Med Forum 2016. na Malti
Povezani članci
- Bilježnica Robija K.: Šesta pička spašava maršala
- Vukovarska učiteljica zabranila da srpska djeca dobiju paketiće
- Premijerova misa
- Immigrant Song ili jesu li svi Hrvati serijski ubojice?
- Mesić: Čini se kao da Karamarko i njegovi istomišljenici danas nisu daleko od toga da počnu vješati na bandere
- Status koji je zapalio državotvorne mreže
Od 23. do 25 listopada 2016. godine Bacači sjenki gosti su Mediteranskog Foruma pod pokroviteljskom Zaklade Anna Lindh. Ovo je najveći skup civilnog društva Sredozemlja i najpoticajniji događaj takve vrste za prepoznavanje i razumijevanje interkulturalnog dijaloga. Forum povezuje jedinstvenu regionalnu mrežu praktičara, stvaratelja politika, medija i međunarodnih donatora, s ciljem njihovog ujedinjenja i zajedničkog stvaranja trajnih promjena u kontekstu gorućih problema europsko/mediteranskog područja.
U kontekstu do sada neviđene izbjegličke i ratne krize i tragedije u Sredozemlju, ovogodišnji Med Forum 2016. ima za cilj ubrzati i pojačati utjecaj i doseg interkulturalne akcije u borbi protiv snaga koje potiču polarizaciju i ekstremizam. Kao središnja institucija i referentna točka u Sredozemlju za interkulturalni dijalog, Zaklada Anna Lindh već više od desetljeća ulaže u međuljudske suradnje diljem Mediterana.
Kao predstavnik Bacača sjenki, Boris Bakal svojom će prezentacijom na ovogodišnjem Forumu predstaviti dva važna projekta. Prvi je dokumentarni filmski serijal “On the verge of reason” koji svoju inspiraciju prolazi u romanu Miroslava Krleže, a filmski propitkuje pozadinu ljudskih postupaka koje bismo mogli okarakterizirati kao postupci koji su “na rubu pameti”. Projekt se fokusira na postupcima “hrabrosti” koji nemaju herojsku i povijesnu raskoš već često proizlaze iz instinktivnih odluka pojedinaca o kretanju protiv struje od trenutka, vremena ili okolnosti, reagirajući prema vlastitim najdubljim uvjerenjima i iz potreba da se učini nešto za sebe, za druge, “spašavajući” bilo jedinku ili čitavu zajednicu.
Drugi je projekt “Frooom! Interdisciplinarna filmska škola za djecu i mlade” koja za svoj cilj ima obrazovati mlađe generacije o procesu stvaranja filma, ali i u širem kontekstu bavljenja filmskim i medijskim umjetnostima. Kroz kreativne edukativne procese Frooom! filmske radionice ne samo da uče djecu medijskoj i filmskoj pismenosti, već ih potiču na promišljanje i razumijevanje samih sebe kao pojedinaca unutar šireg i složenijeg društvenog konteksta. Uče ih osnovama angažmana unutar svojih lokalnih zajednica, principima prihvaćanja i poštivanja različitosti te tome kako da vlastitu kreativnost i umjetnički potencijal okrenu u smjeru gdje će na stvaralački način moći adresirati probleme koje sami uviđaju (ili prepoznaju) u kontekstu svoje životne i društvene cjeline.
Dokumentarni filmski serijal Borisa Bakala “Na rubu pameti” uskoro će imati hrvatsku premijeru u Hrvatskom filmskom savezu, a nakon Malte možda dobije još nekoliko novih epizoda. Filmska škola za djecu i mlade Frooom! svojom prepoznatljivom metodologijom i inovativnošću možda se uskoro seli u Maroko i Dansku gdje će biti stvaralački kontaminirana lokalnim stručnjacima i kontekstom.
Bacači Sjenki su višestruko nagrađivana neprofitna umjetnička platforma iz Zagreba koja je u svom 16-godišnjem radu i javnom djelovanju ostvarila više od 150 suradnji s profesionalcima iz više od 30 zemalja svijeta te realizirala više od 50 edukativnih, kazališnih i filmskih projekata i manifestacija na 4 kontinenta. Jedna od temeljnih misli vodilja Bacača Sjenki jest kontinuirano propitivanje identiteta pojedinca, ali i uklapanja pojedinaca u kolektivni kontekst.
Rad Bacača Sjenki podržavaju: Zaklada “Kultura Nova”, Ministarstvo kulture, Grad Zagreb, Europska kulturna fondacija, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva i drugi.