Učešće javnosti je od suštinskog značaja u procesima prostornog planiranja i zaštite životne sredine
Povezani članci
- Gratz: Tražimo izvještaj o posljednjim aktivnostima policije RS-a
- Ova zemlja proglašena je najodrživijom državom svijeta
- Zakon o kriminalizaciji klevete na narednoj sjednici parlamenta RS
- Željko Komšić: Dodik gubi šta god da uradi
- Otvoreno pismo grupe građana Visokom predstavniku u BiH
- Govor mržnje kao sigurnosna prijetnja
Da li građani imaju šansu da utiču i oblikuju budućnost svog grada, naselja ili sela? Kako građani mogu braniti svoja prava protiv privatnih interesa i adekvatno učestvovati u donošenju odluka vezanih za svoj životni prostor? Ovo su neka od pitanja na koje će se odgovoriti ove sedmice u Banjoj Luci. Tokom trodnevne radionice koju organizuju češka nevladina organizacija Arnika i Centar za životnu sredinu, stručnjaci će podijeliti iskustva Češke u procesima učešća javnosti u prostornom planiranju i pristupanja Evropskoj uniji. Radionice su organizovane u okviru projekta “Ekološka pravna klinika”. Cilj projekta je jačanje civilnog društva u Bosni i Hercegovini, kroz učešće u donošenju odluka o životnoj sredini i stvaranje uslova za rješavanje konkretnih problema pravnim putem. Projekat je podržan od strane Programa promocije tranzicije Ministarstva spoljnih poslova Republike Češke.
Najbolje prakse za učešće javnosti u donošenju odluka o pitanjima životne sredine na osnovu iskustava iz Češke i Bosne i Hercegovine će se predstaviti mladim pravnicima i aktivistima. Radionice su podržane od strane Programa promocije tranzicije Ministarstva spoljnih poslova Republike Češke.
“Mi čvrsto vjerujemo da su građani oni koji treba da odlučuju o izgledu njihovog grada, naselja ili sela. Na žalost, ovo uvjerenje često ne djele političari i lokalne vlasti. Arnika je u dosadašnjem radu pomogla na desetine lokalnih zajednica da dobiju svoje bitke za zdravu životnu sredinu. Takođe, uspješno su zaustavili štetan nacrt novog prostornog plana Praga, osmišljen da promoviše interese privatnih investitora. U našim očima, učešće javnosti je apsolutno neophodno za održivi razvoj gradova i demokratsko društvo”, govori stručnjak Arnike za učešće javnosti i prostorno planiranje, Vaclav Orcigr.
“Evropski zakon je jedan od najstrožijih u svijetu i ulazak Republike Češke u Evropsku uniju je doveo do značajnog poboljšanja stanja životne sredine. Sa tačke gledišta nevladinih organizacija, veoma je važno da se nadgleda donošenje zakona, koriste sve mogućnosti za učešće javnosti u donošenju odluka i kontrole sprovođenja politika zaštite životne sredine”, dodaje nezavisna pravnica za pitanja životne sredine Petra Humličkova.
“Ova iskustva Arnike i zakonskih okvira Republike Češke predstavljaju vrijedne primjere građanskih inicijativa za zaštitu javnih prostora i životne sredine. To znanje će biti dragocjeno za naš razvoj, kao pravnika koji su ekološki svjesni”, kaže student prava i pripravnik u Centru za životnu sredinu Mile Aljetić.
Radionice se održavaju u Miše Stupara 5 u Banjaluci, 28-30. septembra