„DEMITOLOGIZACIJA NACIJA I IDENTITETA – BOSNA U EVROPSKOM SREDNJEM VIJEKU“
Povezani članci
- SEJDIĆ-FINCI – ZADATAK ZA OSNOVNOŠKOLCE
- Glasometar 2014 – saznajte sa kojim partijama/strankama se najviše slažete
- Hrvatska u raljama HDZ-ovih afera, skandala, gafova…
- Maestro Esad Dobrinjski
- Zvonimir Nikolić: Gospođo Kitarović, nećete ponoviti udruženi zločinački poduhvat nad mojim susjedima
- Važno je ko je kriv: Za ubistvo 45 civila u Vrbanji izrečena samo jedna presuda
U periodu od 15. do 19.07.2016. godine Jajce je bilo domaćin ljetne škole pod nazivom „Demitologizacija nacija i identiteta – Bosna u evropskom srednjem vijeku“. Ljetnu školu je organizovala TPO Fondacija iz Sarajeva u suradnji sa Filozofskim fakultetom u Zenici.
Polaznicima je pružena prilika da uz kvalitetna predavanja stručnih lica promisle o ulozi koju srednjovjekovni mitovi igraju u konstrukciji identiteta i pripadnosti, te na koji način utiču na diskurs savremene izgradnje nacije i nacionalnog identiteta.
Veliki plus za organizatora ljetne škole predstavlja činjenica da je za izlagače osigurao neke od najeminetnijih stručnjaka za bosanskohercegovački srednji vijek, tako da su prisutni imali priliku da slušaju „majstore svog zanata“. Neki od izlagača su upravo u Jajcu po prvi puta saopštili neka nova saznanja i rezultate svojih istraživanja. Oni kojima je cilj bio da nešto nauče, ova ljetna škola im je takvo nešto omogućila.
Posebnu vrijednost je imao posljednji dan, kada su svi polaznici u okviru terenske nastave posjetili, po prvi puta, prijedorska mjesta koja svjedoče o etničkom čišćenju u prethodnom ratu.
Ipak za najveću prednost treba istaknuti da su u Jajcu bili prisutni mladi ljudi iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Poljske, Italije i Australije, koji su se nekoliko dana intenzivno družili, razbijali predrasude, saznali mnoštvo podataka o različitim sredinama i zasigurno ostvarili vrijedna poznanstva pa čak i dogovorili naredne susrete. Smještajem u Jajcu su zadovoljni bili uglavnom svi polaznici. Učesnici iz inostranstva su imali priliku da učešćem i druženjem sa domaćinima usavrše svoj bosanski jezik, što je bio i jedan od glavnih razloga koji su oni naveli za učestvovanje u ljetnoj školi.
U razgovorima sa ostalim polaznicima mogla se izvući i jedna preporuka organizatorima, a to je da se prilikom organizovanja ovakvih sadržaja u budućnosti mogu popraviti pojedine stavke. Prije svega potrebno je povećati broj dana ili smanjiti broj predavanja, kako bi učesnici dobili više vremena za međusobni dijalog i upoznavanje.
Događaji ovog tipa bi se trebali održavati što češće, jer su oni potvrda da ne postoje nikakve prepreke koje ovdašnja mladost ne može savladati.