Zvono u noći muzeja
Povezani članci
- Otkrivam: Diplomatični NATO savez, i dobrog srca
- KO SE SJEĆA SEJDIĆA I FINCIJA: BiH između šestoaprilskog i desetotravanjskog paketa
- Sonja Petrović: Dženis svima na ovom svetu…
- 15. tribina Zbirke inozemne Croatice
- Kako nešto viđeno i proživljeno nekoliko puta može biti novo i obećavajuće?
- Nikola Vukolić: Krikovi nad ponorom i literatura i svjedočenje
Foto: Almin Zrno
U saradnji sa Udruženjem umjetnika BellArte, Udruženje za afirmaciju kulture i umjetnosti Zvono učestvuje u programu manifestacije Noć muzeja u subotu, 21. maja.
Tim povodom u galeriji Zvono (Obala Maka Dizdara 10) u 21:00 biće otvorena izložba ”Prodavnica praznine” Jusufa Hadžifejzovića na kojoj će biti predstavljeni radovi iz dva ciklusa- “Collages d’emballages” i ”Vlasništo praznine”.
Tačno u ponoć umjetnik će izvesti i performans pod nazivom ”Transformer”.
Jusuf Hadžifejzović sa Prodavnicom praznine nastavlja svoj višedecenijski angažman na planu afirmacije i valorizacije savremene umjetnosti te njenog adekvatnog pozicioniranja na tržištu koje kod nas gotovo da ne postoji.
Zahvaljujući vlastitom stvaralaštvu, Jusuf Hadžifejzović nas je navikao da drugačije posmatramo i doživljavamo umjetnost, a zahvaljujući Prodavnici praznine omogućio nam je da postanemo po simboličnoj cijeni vlasnici/e umjetničkog djela, smatrajući da je ”bolje pokazati gdje je nekada boravio kečap već ispričati neku priču koja je lažna”, dodajući kako je novac najveći konzervator umjetnosti jer će svako baciti praznu kutiju cigareta ali i čuvati onu koju je od njega kupio za 3,50 KM.
Kupujte djela savremenih umjetnika/ca dok ih još sebi možete priuštiti, kasnije nećete imati novca jer će cijena biti viša, dio je onoga što Hadžifejzović nastoji komunicirati sa publikom i što između ostalog potvrđuje aktuelna velika aukcija u londonskom Sotheby’su na kojoj će prvi put na prodaju u toj kući, i na jednoj međunarodnoj aukciji uopšte, biti ponuđena djela hrvatskih savremenih umjetnika/ca, njih trinaestoro, zahvaljujući čemu se šalje i poruka da ono što je dio balkanskog stvaralaštva prve polovice dvadesetog vijeka, ozbiljnom tržištu više nije zanimljivo.
Jednog dana, svaki njegov rad, koštaće onoliko koliko on kaže. Znaju to njegovi galeristi. Mjesto u istoriji umjetnosti već je obezbijedio.
Svojevremeno je stvorio malo čudo. Dovoljno da povjerujemo da su čuda moguća. Napuštene prostore nekadašnjeg Privrednog grada Skenderija, danas samo polupraznog tržnog centra, pretvorio je u galerijske. Nastala je CeKa Charlama a nakon nje i niz drugih projekata.
Iz niza uspješnih međunarodnih nastupa izdvajamo prošlogodišnji na Bijenalu u Veneciji kada je učestvovao u zvaničnoj selekciji u okviru korejskog paviljona.
Ne propustite priliku da budete dio Jusufove noći u sarajevskoj Noći muzeja.
Dobro došli/e!