Genova zabranila skutere u borbi protiv zagađenja
Povezani članci
- ZELENI TALAS – Čista energija na naš način: Investitorima čista dobit, građanima veći račun za struju
- Finansijska pomoć za prilagođavanje na klimatske promene ne dolazi do polovine najugroženijih nacija
- Još jedna potvrda da Federalno ministarstvo okoliša i turima ne razumije zakone i obaveze BiH
- EBRD odustaje od finansiranja projekata temeljenih na uglju
- BiH da ratifikuje i počne da primjenjuje Pariški sporazum, a Vlade FBiH i RS da odustanu od izgradnje novih termoelektrana
- PROJEKAT „MISLI O PRIRODI!“: EKO HUBOVI U MOSTARU, LAKTAŠIMA I MAGLAJU POČINJU SA RADOM
Vlasnici skutera u Genovi, rodnome mjestu legendarne vespe, burno su reagirali na odluku gradonačelnika da u sklopu borbe protiv onečišćenja zabrani promet starijim modelima.
Na društvenim je mrežama pokrenuta grupa #lamiavespanonsitocca (“Ne diraj mi vespu – Do not touch my Vespa“) koja ima velik broj članova.
Gradonačelnik Marco Doria (ljevica) u prosincu je potpisao da skuteri koji po europskoj klasifikaciji ispuštanja štetnih plinova spadaju u kategoriju “Euro 0“, a to su uglavnom oni proizvedeni prije 1999. godine, ne smiju voziti gradom od 7 do 19 sati. Takvih u Genovi ima oko 20 tisuća.
Skuteri iz kategorije “Euro 0” i “Euro 1” već su godinama zabranjeni u gradovima poput Rima i Milana. Ali u Genovi je ta mjera izazvala takvu buru da je njezino stupanje na snagu iz veljače premješteno za travanj.
To i nije tako čudno ako se zna da Genova ima najviše skutera po glavi stanovnika u Italiji i da ih je u gradu više nego automobila.
Gradska uprava odgovara da su noviji modeli vespe, koji ponovo dizajnerski izgledaju kao i onaj kakvim je Gregory Peck vozio Audrey Hepburn u “Prazniku u Rimu“, dobrodošli na đenovskim ulicama.
Slavna vespa ‘rođena’ je u Genovi poslije Drugoga svjetskog rata kada je tvornica Piaggio, koja je prije proizvodila lokomotive i zrakoplove, pokušala stvoriti prijevozno sredstvo prikladno za grbave ceste izrovane bombama.