Javna prezentacija istraživanja ljudskih gubitaka i zatočeničkih objekata u vreme ratova na teritoriji bivše Jugoslavije
Povezani članci
- “Neznanje je moć”
- Esad Bajtal: Niti je Vučić lider svih Srba niti Izetbegović predstavlja sve Bošnjake
- Zločin i nagrada
- Da li je moguće, drugovi, da smo svi mi volovi
- Udruženje književnika Srbije dodeljuje Maji Herman Sekilić specijalnu povelju Simo Matavulj
- Počelo snimanje filma o kultnom bendu ”Limunovo drvo”
Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, Koalicija za REKOM organizuje 18.12.2015. godine u Beogradu javnu prezentaciju svojih istraživanja ljudskih gubitaka i zatočeničkih objekata u vreme ratova na teritoriji bivše Jugoslavije kako bi ukazala da su imenovanje žrtava, utvrđivanje okolnosti u kojima je 130.000 ljudi izgubilo život i popis zatočeničkih objekata presudni za unapređenje regionalne saradnje i negovanje procesa pomirenja.
Tim povodom, Koalicija za REKOM je u Sarajevu 10. decembra predstavila 300 zatočeničkih objekata tokom rata u BiH, među kojima su i desetak, do sada, nepoznatih privatnih zatvora pod vojnom ili policijskom kontrolom strana u sukobu; rezultate istraživanja ljudskih gubitaka u vezi sa ratom na Kosovu, prema kojima je na Kosovu, od 1.01.1998. do 31.12.2000. godine, život izgubilo 13.154 ljudi, u Srbiji 317, u Crnoj Gori 48, na granici Kosova sa Albanijom 24 i na granici sa Makedonijom šest ljudi; rezultate dosadašnjeg istraživanja ljudskih gubitaka Hrvatske, koji pokazuju da je od 16.000 evidentiranih žrtava iz više izvora, intervjuisanjem 6.732 svedoka utvrđeno 7.830 stvarnih žrtava, od kojih su 2.183 izgubile život u zapadnoj Slavoniji; rezultate istraživanja ljudskih gubitaka Srbije i Crne Gore, prema kojima je 2.087 državljana Srbije ili Crne Gore život izgubilo u toku rata na teritoriji Hrvatske i BiH, kao i podatak i imena 609 redovnih vojnika JNA, rođenih 1970. godine i kasnije, koje su njihovi komandanti prekomandovali na front u republici Hrvatskoj, gde su poginuli.
Koalicija za REKOM će 14. decembra u Prištini, 16. decembra u Zagrebu i 18. decembra u Beogradu promovisati osnivanje REKOM-a, te ukazati da je dokumentovanje ratnih žrtava i logora zadatak REKOM-a, predviđen Statutom te komisije, koji su, preko ličnih izaslanika, usvojili predsednici država u regionu, a Skupština Koalicije za REKOM, 14.11.2014. godine, prihvatila kao neophodan uslov za pomirenje u regionu.
Na prezentaciji u Beogradu, 18.12.2015. godine, govoriće Nataša Kandić, koordinatorka projekta REKOM, Dženana Karup Druško iz organizacije Tranzicijska pravda, odgovornost i sjećanje u BiH, Bekim Blakaj iz Fonda za humanitarno pravo Kosovo i Slaven Rašković iz Documente.
Prevod na engleski jezik je obezbeđen.