Senat odobrio nuklearni sporazum s Iranom
Povezani članci
- Trump “između redova” zaprijetio smrću Clinton
- Evropa na putu ka uvođenju digitalnog eura
- Austrija ima novog predsjednika: Alexander Van Der Bellen porazio radikalnog desničara Norberta Hofera
-
Kontroverzni šef Laburista
Corbynova posljednja šansa - Pjongjang: Rusi da evakuišu ambasadu
- Propuštena šansa
Američki predsjednik Barack Obama je ishod ovog glasanja ocijenio kao historijski pomak naprijed.
Nastojanja republikanaca u Senatu Sjedinjenih Američkih Država da se odbaci sporazum s Iranom spriječili su demokrati, a predsjednik SAD-a Barack Obama je tako postigao svoju možda i najveću pobjedu u vanjskoj politici u šest godina mandata.
U Senatu, koji ima 100 članova, protiv odluke o odbijanju sporazuma o iranskom nuklearnom programu glasalo je 40 demokrata i dvoje nezavisnih senatora, što je samo jedan glas više od najmanjeg broja glasova potrebnog da se spriječi usvajanje prijedloga.
“Ovo glasanje je pobjeda za diplomatiju, za američku nacionalnu sigurnost i sigurnost svijeta”, ocijenio je Obama u izjavi nakon glasanja koje je nazvao “historijskim korakom naprijed”.
Republikanci, međutim, poručuju da borba nije gotova.
Mitch McConnell, čelnik republikanske većine u Senatu, odmah je preduzeo korake kako bi to pitanje Senat ponovno razmotrio u nadi da će neki senatori iz redova demokrata narednog puta drugačije glasati.
“Sljedeće sedmice ćemo ponovno razmotriti to pitanje i vidjeti žele li možda neki ljudi promijeniti mišljenje”, rekao je, ljutito se osvrćući na glasanje.
Rok do 17. septembra
Kongres SAD-a, po zakonu koji je Obama potpisao u maju, ima na raspolaganju rok od 60 dana, koji ističe 17. septembra, da usvoji odluku kojom odbacuje međunarodni sporazum.
Ako se takva odluka usvoji i preživi najavljeni Obamin veto, ona bi predsjedniku SAD-a onemogućila da ukine mnoge američke sankcije Iranu, što je ključni element sporazuma o iranskom nuklearnom programu.
Nema, međutim, naznaka da će neki od senatora promijeniti mišljenje a Harry Reid, vođa demokrata u senatu, jasno je odgovorio da je s “tim pitanjem gotovo”.
Prijedlog republikanaca je odbačen uprkos intenzivnoj kampanji za odbacivanje sporazuma na koju je utrošeno 40 miliona dolara koje su većinom osigurale konzervativne proizraelske grupe.
Izvor:Agencije