FASCINANTNI LIKOVNI KOZMOS
Povezani članci
- Promocija knjige „Kratke priče za dugo umiranje“, Adnana Repeše
- Da li baš u tuđem veku?
- Iz štampe izašla nova knjiga Tomislava Jakića
- »Smijeh slobode – Uvod u Feral Tribune« na europskoj turneji
- Golubovi slikara Borka Močevića
-
U fokusu ovogodišnje dodjele Nobelove nagrade za mir
HOĆE LI POMOĆI ILI ODNEMOĆI USPOSTAVI MIRA
„Kućanski“, Akademija nauka i umjetnosti BiH i Akademija likovnih umjetnosti Sarajevo, 2014.
Piše: Gradimir Gojer
Monografska cjelina Kućanski, već na prvi blic pogled oduzima dah svakom iole estetski nadahnutijem gledatelju (prevashodno!) i čitatelju ove čudesne, svjedočanstvene knjige, porođene u osamdeset i tri godine umjetnikovog života i šezdeset pet godina umjetničničkog, likovnog i književnog rada akademika Boška Kućanskog.
Dva temeljna sloja ove monografske knjige apsolutno su kompatibilna, a izvedena, što je za likovne monografije itekako bitno, na grafički superiornoj razini, za koju je (i ne prvi put u slučaju akademika Kućanskog!!!) skrbio Blicdruk, štamparska kuća čiji rad moderira njen prvi čovjek, grafički inženjer Muhamed Hrlović. Nadahnutom poetskom parabolom kuću gradi Kućanski, rastvara se svijet literarno-kritičkih kaza o fascinantnom likovnom kozmosu akademika Boša Kućanskog. Kritičko-prikazivačkim i esejističkim tekstovima Sulejmana Boste, Stevana Stanića, Josipa Depola, Kristine Reiner-Polc, Branke Perišić, Tonka Marojevića, Atifa Kujundžića, Anglele Haber, Đorđa Jovića, Imre Taraboš, Boška Karanovića, Envera Mandžića, Werner Stotzera, Mirjane Založnik, Viktorija Weinbergera, Dragoslava Janjića struji odslik uistinu autentične, rijetke likovne magme energetskih koncentrata jednoga svijeta u kojem intelektualna samosvijest vruci likovne magme, koegzistentno i rijetko koncilijantno stoje upravljajući čitateljstvu i gledateljstvu jednako pozornost ka srčici unutarnjih monologa i likovno moćnih umjetnikovih solilokvija u odnosu na do kraja pocijepan i ludistički zaošijan naš današnji sveukupni realitet bivstvovanja. Ugledni kritičar Stevan Stanić zapisati će: „… Danas mogu predstaviti Kućanskog kao izuzetnu i kompletnu stvaralačku ličnost na čijem samosvojnom putu su tokom vremena ponikla mnogobrojna vredna ostvarenja valorizovana preko prestižnih nagrada u zemlji i u inostranstvu… Plastično mišljenje Kućanskog ozareno je i jednom vrstom poetski intoniranog senzibiliteta bliskog i stručnoj kritici i širokom krugu gledalaca. Ciklusima i serijama, pa svojim pronađenim skupovima on pruža mogućnost posmatračima da se aktivno uključe u zavodljivu igru oblikovanja, ali i gonetanja poruke što se iz dubine oblika emanira.“
Upravo te dubine koje svijetle iz oblika akademika Kućanskog nisu apsolutno niti u jednoj dosadašnjoj studiji i kritičkom prikazu dosegnuti do kraja u spoznajnom, pa sljedstveno tomu niti u kritičkoj valorizaciji, što ga čini stvaraocem vječite Tajne!
To i jeste čudo istinske umjetnosti, koja u slučaju stvaralaštva akademika Kućanskog zrcali neobičnu energiju i iznjedrene energente, prava čuda crte kao temeljnice umjetnikovog vjeruju!
Andrićevski mudar, crnjanskijevski liričan, krležijanski oporo realističan je Boško Kućanski na listinama ove knjige i kada drugi svjedoče i valoriziraju njegovo djelo, ali i kada sam Kućanski progovara likovnošću, literarnošću, foto dokumentom. Upravo foto svejdočanstvo ovoj vrijednoj knjizi daje dodatnu vjerodostojnost, jer od obiteljskih do fotografija iz galerijsko-izlagačkog života, sve je to mozaik prikaza jedne nesvakidašnje umjetničke pojavnosti u današnjem vremenu očajnih, gotovo nepredvidivih snizilica u tretmanu likovne umjetnosti, kao i umjetnosti uopće kod nas, pa i tretmanu pikasovski slojevite u misaono metaforično-filozofičnom smislu umjetnosti Boška Kućanskog.
Bibliografija Branke Vukoje i životopis umjetnika iz pera Smiljke Strunjak-Kućanski pokazuju i dokazuju bogatu umjetničku pustolovnost akademika Kućanskog. Upravo pustolovnost, jer kročiti u nepoznate i nikad do sada saznate prostore umjetničkih vrela Boška Kućanskog, to je za svakog čitatelja i gledatelja blagodet.
Foto zapise knjizi su darivali Edin Kundalić, Dragan Resner, Kemal Hadžić, Enes Logo, Almin Zrno i Boris Kućanski.
Monografska knjiga na ponos umjetnosti, ali i države Bosne i Hercegovine!