Šta je Obama pisao iranskom vrhovnom vođi
Povezani članci
- Ovo je karma i neće pomoći Trumpu da pobijedi 2024.
- Klizišta u Vijetnamu, 13 mrtvih
- ‘Pogriješili smo’, priznaje šef Facebooka
- Sadiq Khan, novi gradonačelnik Londona
- Blinken o BiH: Tražimo rezervno rješenje ako Rusija blokira misiju EUFOR-a
- Ličnost od koje se moglo mnogo naučiti: McCainova ostavština Amerikancima
Administracija predsjednika SAD-a Baracka Obame pokušava započeti razgovore s Iranom u vezi sa borbom protiv militanata Islamske države (IDIL), piše CNN
Obama je tim povodom prošlog mjeseca poslao pismo iranskom vrhovnom vođi ajatolahu Aliju Khameneiju, u kojem je istakao zajedničke interese zemalja u borbi protiv IDIL-a.
Jedan visoki američki dužnosnik izjavio je za CNN da Washington preko Iračana pokušava uspostaviti kontakt s Iranom.
Kako je rekao izvor CNN-a, razgovori ne uključuju poduzimanje zajedničke vojne akcije protiv ciljeva IDIL-a, ali su neophodni kako bi se izbjegao sukob u američkim i iranskim operacijama.
“Veoma blisko sarađujemo sa Iračanima, koji su povezani sa Irancima”, izjavio je za ovu američku TV kuću viši savjetnik Bijele kuće Dan Pfeiffer.
Radi se o neformalnim razgovorima, koji se obavljaju putem iračke vojske, kazali su izvori.
Također, američki vojni dužnosnik naveo je kako su kontakti postali neophodni, jer SAD i Iran sada djeluju na istom području i upravo se zbog toga razgovori moraju voditi indirektno.
To uključuje upravljanje zračnim prostorom, tako da se američke i iranske snage ne sukobljavaju dok obavljaju vojne operacije, rečeno je CNN-u.
Bijela kuća pojasnila je kako se ne radi o saradnji SAD-a sa iranskom vojskom.
“SAD ne žele imati vojnu saradnju sa Iranom”, kazao je glasnogovornik Bijele kuće Josh Earnest, odgovarajući na pitanje o ponovnom uspostavljanju komunikacije Obame sa glavnim iranskim vođom.
On nije želio komentarisati Obamino pismo, jer je to “privatni predsjednikov razgovor”.
“Politika predsjednika Obame i njegove administracije u vezi sa Iranom ostaje ista. SAD su započele razgovore sa Iranom kako bi pokušale razriješiti zabrinutost međunarodne zajednice u vezi sa iranskim nuklearnim programom”, kazao je Earnest.
Republikanski senatori John McCain i Lindsey Graham kritikovali su Obaminu administraciju, jer smatraju kako je sramno uspostavljati kontakt sa istim onim iranskim režimom koji je saučesnik u usponu IDIL-a.
“Administracija mora shvatiti kako je aktuelnom iranskom režimu više u interesu da oslabi SAD i otjera ih sa Bliskog Istoka, nego da s njima sarađuje”, ocijenili su McCain i Graham u zajedničkoj izjavi.
Glasnogovornica State Departmenta Jen Psaki kazala je da nuklearni razgovori dviju zemalja nemaju povezanosti sa saradnjom u borbi protiv IDIL-a.
“Mi smatramo da se to ne može dovesti u vezu jedno s drugim”, dodala je ona.
Iako su SAD obavijestile Iran o početku izvođenja napada na mete IDIL-a u Siriji, američki dužnosnici naglasili su kako ne postoji zajednička saradnja dviju zemalja na tom polju.
U septembru ove godine Khamenei je kazao kako Iran odbija da se pridruži međunarodnoj koaliciji u borbi protiv IDIL-a, na čijem su čelu SAD.