Jezero Abraham
Povezani članci
- Sijera Leone prodaje prašumu za kinesku luku
- Razina mora porast će šest metara
- Petina stanovništva u Evropi mogla bi osjetiti nestašicu vode do 2050.
- Ekološke organizacije iz BiH i regiona: Nastavljamo borbu protiv izgradnje malih hidroelektrana
- Udruženja upozorila: Vlast u Mostaru krije podatke o smrtonosnom otrovu
- Izvještaj naučnika iz 60 zemalja: Posljednja decenija najtoplija od kada se mjere temperature
Foto: Paul C Bowman
Jezero Abraham umjetno je jezero u zapadnoj Alberti u Kanadi. Nastalo je 1972. godine, a nazvano je prema Silasu Abrahamu, stanovniku doline rijeke Saskatchewan iz 19. stoljeća. Jezero je među fotografima poznato po fenomenu zamrznutih mjehurića zarobljenih ispod površine.
Fotograf Fikret Onal objasnio je fenomen: “Biljke na dnu jezera proizvode vrlo zapaljivi plin metan. Ti se mjehurići metana, kako se približavaju površini jezera gdje je temperatura niža, smrzavaju i talože se jedan ispod drugog.”
Foto: Paul C Bowman
“Iako sam mnogo puta hodao po površini smrznutih jezera, najstrašnije je bilo hodati po jezeru Abraham. Površina nije bila prekrivena snijegom jer je bilo vrlo hladno, oko -30 stupnjeva. Iako je led na površini jezera bio debeo 20-ak centimetara, mogao sam vidjeti pukotine u ledu te dno jezera kroz prozirni led.”
Foto: Paul C Bowman
Metan se stvara u brojnim jezerima oko Arktika i njegovo otpuštanje prilikom topljenja leda je u većini slučajeva bezopasno, no uvijek postoji mogućnost da zapalite šibicu u trenutku kada jedan od zamrznutih mjehurića pukne i oslobodi se metan.
Otapanje permafrosta uzrokovano klimatskim promjenama znači otpuštanje više metana u atmosferu, a to je činjenica koja zabrinjava klimatologe budući da je metan mnogo potentniji staklenički plin od ugljikova dioksida.