Izložba Gorana Kukića u Collegium Artisticumu
Povezani članci
- Projekcija filmova s NAFF-a u Pavarotti centru
- Otvaranje izložbe Jelene Jaćimović “ArchiWar: Priče i sećanja o genocidu u Srebrenici”
- Ni lijevo, ni desno – pa u …!
- Ono što su monstrumi započeli u ratu sa ljudima u miru su nastavili sa životinjama
- Otvoreno djelo/vanje Julijane Matanović
- Bajrović i Markovina: BiH i Hrvatskoj otkucava socijalna bomba
U Collegium artisticum u Sarajevu od 7. do 28. jula 2014. godine, fotograf Goran Kukić predstaviće se izložbom GORAN KUKIĆ – FOTOGRAFIJE. Izložba će kroz 12 različitih ciklusa, predstaviti veći dio Kukićevog opusa. Otvaranje je u 20h.
Veliki dio radova je trebalo da bude izložen u aprilu 1992. godine na autorskoj izložbi, u Olimpijskom muzeju u Sarajevu. Kukić nije imao priliku da prikaže svoje radove u rodnom gradu, do danas. Izložba ima humanitarni karakter jer svako ko ostavi prilog za ugroženo stanovništvo iz poplavljenih područja od autora će dobiti poklon.
Specifičan pristup svakom ciklusu koji u svom zbiru čini jednu cjelinu, zaokružen velikim formatima, koji u pojedinim djelovima ima elemente inovativnog karaktera u samom pristupu postavke izložbe, ostaviće upečatljiv utisak svakom posjetiocu, predstavljajući Kukića kroz njegov umjetnički angažman.
Kako i sam autor kaže, ovo je za njega dodatni izazov: “Želio sam da prikažem fotografije na velikim formatima, znam da su rijetke. Namjera mi je da istaknem raskoš i ljepotu analogne slike, koja se ogleda u svojoj nesavršenosti, naspram današnjeg uobičajenog savršenstva digitalne forme dorađene računarskim alatima”.
Urbanom Sarajevu će posebno biti zanimljiv Kukićev ciklus “Portreti”, koji su nastali prije više od 20 godina, mladih i perspektivnih ljudi iz tadašnjeg autorovog miljea, a sada su već dobro poznatih i priznatih – Amir Zec, Amra Zulfikarpašić, Tomislav Peternek….
Neki od ciklusa će biti ovde tek premijerno prikazani, a bosansko-hercegovačka publika će moći da vidi i ciklus “Forme”, koji je do sada privukao najviše pažnje javnosti, ali i nagrada za autora.
Kukić je rođen 1956. godine, a član je udruženja ULUPBIH od 1980., a sa 28 godina dobio je i status slobodnog umjetnika. Dobitnik je nekoliko različitih međunarodnih nagrada i priznanja iz oblasti fotografije i novih medija.
Kukićev debris nas nenamjerno uvodi u proces podsjećanja, on je slučajni autentični svjedok i dokaz svog vremena, bez ikakve namjere da mu se odredi retrospektivna uloga. Blizina tog vremena i rad značenja u međuvremenu čini to da ovaj vremenski ‘uzorak’ nudi jedan nov nivo u pristupu baštinjenja iz prošlosti.
Goran Kukić je rođen 1956. godine u Sarajevu gdje je i diplomirao je na Ekonomskom fakultetu. 1980. postaje član Udruženja likovnih umjetnika primjenjenih umjetnosti i dizajnera Bosne i Hercegovine (ULUPUBIH). Sa 28 godina dobija status slobodnog umjetnika. Od 1992. godine primljen je u Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS).
Samostalne izložbe:
- 1984. Priština, galerija “Boro i Ramiz”
- 1992. Sarajevo, Olimpijski muzej (pripremljena, ali zbog rata nije održana)
- 2012. Sombor, Galerija savremene umetnosti Gradskog muzeja Sombor
- 2012. Herceg Novi, Galerija “Josip Benković – Bepo”
- 2013. Istočno Sarajevo, Forum teatar, Matična biblioteka
- Izlagao na većini grupnih izložbi ULUPUBIH-a
Značajnije nagrade:
- 1985. Krakow (Poljska), Zlatna medalja za kolor fotografiju
- 2003. Sarajevo, Aprilski salon ULUPUBIH-a, nagrada za nove medije
- 2004. Aleksandrija (Egipat), Bijenale-bronzana plaketa za rad iz oblasti novih medija
Dobitnik je mnogih konkursa za fotografiju i dizajn.