Šta je u Vučićevom prtljagu za Sarajevo?
Povezani članci
Premijer Aleksandar Vučić je izjavio da će njegova prva zvanična poseta inostranstvu biti odlazak u Sarajevo zato što je BiH veliki trgovinski partner Srbije, zato što tamo živi milion i po Srba i zato što Srbija želi regionalnu stabilnost. Domaća stručna javnost skreće pažnju na njegovu očiglednu distancu od predsednika Republike Srpske Milorada Dodika koja je bezuspešno priželjkivana u dugoj vladavini Tadićevih demokrata.
Najavljujući posetu Sarajevu, u koju ide zajedno sa ministrom finansija Lazarom Krstićem, premijer Vučić je naglasak stavio na ekonomske odnose dve zemlje. Čak je rekao da će ponuditi konkretne projekte Sarajevu, pominjući i eventualno učešće suseda u, za Vučića veoma važnom, projektu „Beograd na vodi“.
Ekonomista Goran Nikolić, naučni saradnik Instituta za evropske studije kaže da je Bosna važan ekonomski partner Srbije, bez obzira na urušenu ekonomiju obe zemlje.
„BiH je jedna od tri-četiri najvažnija spoljnotrgovinska partnera Srbije“. Na pitanje o kakvim projektima može biti reči tokom posete, Nikolić kaže da to možda može biti oblast energetike, da se već godinama razmišlja o projektu na srednjem i južnom toku Drine, ali da je za to potreban strani partner jer je to skupa rabota.
Ipak, teško da bi iko poverovao da je baš ekonomija centralni razlog zašto se premijer Srbije odlučio da baš Sarajevo bude prva strana adresa koju će posetiti kao predsednik Vlade 13. maja.
Kako razumeju ovu posetu dva poslanika vldajuće koalicije u Parlamentu Srbije? Naprednjak Milovan Drecun :„Naša konstantna poruka je da se okrenemo budućnosti, da ono što je u minulom periodu bila otežavajuća okolnost, sve ono negativno iskustvo koje smo imali zbog traguičnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, da ne smeju da budu prepreka da se ide napred.“
Visoka funkcionerka SPS-a Dijana Vukomanović: „Poseta premijera Vučića je velika poruka mira, dobronamernosti, otvorenosti za sve vidove saradnje.“
Sa takvim porukama svojih saradnika u Sarajevo odlazi Vučić, a dobrodošlica koju bh. političari upućuju novom premijeru, uprkos njegovoj problematičnoj političkoj biografiji iz devedesetih godina, vezuje se pre svega za njegov otklon od Milorada Dodika, čiji je čvrsti zagrljaj sa Borisom Tadićem bio trn u oku blokiranom Sarajevu godinama, ali i za očiglednu podršku i poverenje koje najmoćniji čovek Srbije uživa u Briselu. Vučić je, podsetimo, susedima svojevremeno poslao, smatraju ovdašnji analitičari, najjasniju poruku podrške celovitoj BIH i otklon od avanturističke politke Milorada Dodika.
„Srbija kao garant Dejtonskog sporazuma čvrsto stoji na stanovištu poštovanja pomentuog sporazuma, pružajući podršku Republici Srpskoj ali i, razume se, očuvanju ustavno pravnog poretka BIH. Želimo da se te tekovine sačuvaju i da se garantuje mir i bezbednost na prostoru BIH poštujući njen integtitet.“
Popov: Zahlađivanje odnosa sa Banjalukom
Aleksandar Popov iz Igmanske inicijative, nevladine organizacije koja se godinama uspešno bavi uspostavljanjem saradnje u regionu, kaže da ova poseta ima simboličan značaj. Najpre zbog toga što se ovakva poseta prvi put događa bez posredovanja Turske. Drugo, kaže Popov „to nagovešatava zahlađivanje odnosa sa Banjalukom. Mislim da će biti jedno od suštinskih pitanja uloga Srbije u normalizaciji odnosa unutar BiH, stvaranja funkcionalne države BiH. Mislim da će međunarodna zajednica, posle svih zbivanja unutar te zemlje, morati nešto energičnije da preduzme da ta država opstane.“
Da li bilo kakvu senku na ovu posetu stavlja sporna Vučićeva biografiju iz 90-ih godina?
„Moglo bi se vraćati kod mnogih aktera na političkoj sceni Srbije u raznim prilikama na njihove biografije ali mislim da to više nije produktivno. Mi moramo prihvatiti realnost, a to je da su oni tamo gde jesu i ukoliko čine pozitivne poteze i ukoliko to druga strana prihvata, onda je to nešto što doprinosi da se neke stvari dovode u normalu“, smatra Popov.
I zaista, malo ko se u Srbiji vraća na Vučićeve političke stavove iz radikalskih godina. On je uspeo da svoju šešeljevsku prošlost neutralizuje toliko da je čak i iz susedstva stigla u jednom trenutku poruka u stilu: eh, da je nama jedan Vučić da nam sredi domaće lopove. Za one koji, ipak, savetuju oprez, nema baš mnogo razumevanja, ne samo u današnjoj naprednjačkoj Srbiji.