Dan planete Zemlje 2014. – zeleni gradovi
Povezani članci
- Teror nad mještanima Kruščice
- Zeleni snijeg na Antarktiku širi se zbog klimatskih promjena
- Prag i naši ljudi u njemu
- Globalno zatopljenje može izazvati pola milijuna smrti 2050.
- GRAĐANSKI AKTIVISTI ŠIROM BIH PORUČUJU DA NE ODUSTAJU OD SVOJIH ZAHTJEVA DA SE ZAUSTAVI UNIŠTAVANJE ŽIVOTNE SREDINE
- ZELENI TALAS – Prljavi profit muti Neretvu
U okviru obilježavanja Dana planete 2014. godine pod ovogodišnjim sloganom “Zeleni gradovi”, Fond za zaštitu okoliša Federaciji BiH objavio je infografiku o energijskoj efikasnosti, čiji je cilj pokazati koji se efekti s aspekta zaštite okoliša, smanjenja nivoa zagađenja te ušteda u budžetima postižu mjerama efikasne upotrebe energije, prijevoza i stambene infrastrukture u urbanim područjima.
Dan planete obilježava se svake godine 22. aprila u više od 157 zemalja svijeta kao globalni pokret usmjeren ka zaštiti okoliša i prirodnih resursa Planete.
“Zeleni gradovi” teže što efikasnijem korištenju energije, “čistijem” transportu i održivoj stambenoj infrastrukturi uopće.
Podrazumijeva energetski održivu gradnju, i reduciranje otpada u najvećoj mogućoj mjeri, zaštitu voda i poboljšanje javnog vodosnabdijevanja s minimalnim gubicima.
“Zeleni grad” je usko povezan za čistim oblicima prijevoza, povećanjem broja zelenih površina te biciklističkih i pješačkih staza.
“Zeleni gradovi” su u svom osnovnom konceptu zdrava, i ugodna mjesta življenja, tzv. gradovi po mjeri čovjeka, u kojoj je kvalitet svakodnevnog života zadovoljavajući i gdje je uočljiva trajna briga za okoliš.
U sklopu ovogodišnjeg “Dana planete 2014: Zeleni gradovi” Fond za zaštitu okoliša FBiH je objavio infografiku o energijskoj efikasnosti, čiji je cilj uključivanje javnosti i informiranje o opasnostima i negativnim klimatskim posljedicama te sa mjerama koje se mogu i trebaju poduzeti kako bi se te posljedice ublažile i opasnosti smanjile.
Kako je rečeno Agenciji Fena u Fondu za zaštitu okoliša FBiH infografika ima edukativni karakter i nastoji prenijeti poruku da je negativne utjecaje potrošnje energije uz infrastrukturne mjere poboljšanja energijske efikasnosti moguće smanjiti jedino uključivanjem lokalnih zajednica i aktivnim djelovanjem pojedinaca kroz izmjene načina razmišljanja, promjenama u ponašanju, odustajanjem od starih navika i usvajanjem novih.