Esad Bajtal: Da bi se sakrila dvadesetogodišnja pljačka glad, bijeda, sirotinja, jad i čemer … hapse i tuku se oni koji se ljudski bune
Povezani članci
Da bi se sakrilo ono što je naša porazna stvarnost, dvadesetogodišnja PLJAČKA glad, bijeda, sirotinja, jad i čemer … hapse i tuku se oni koji se LJUDSKI bune, jer više ne mogu da je podnose.
Slučaj Muharema Hindića Mušice u Mostaru, paradigmatičan je primjer ciničnog držanja totalitarne vlasti koje priču sa porazne bh stvarnosti sofisticirano-licemjerno i krajnje prozirno, pa i po cijenu vlastite diskreditacije, skreće na funkcionalno osmišljena nasilno-agresivna, krvava hapšenja, kazao je prof. dr. Esad Bajtal.
U Bosni i Hercegovini istina i laž zamijenili su mjesta, masama se manipulira, demokracija ubija i uništavaju elementarne vrijednosti ljudskog zajedništva. Zemljom vlada 90 multimilijunaša koji raspolažu kapitalom od približno devet milijardi dolara, koji su ukrali od građana i s tim je novcem – smatra sarajevski pedagog, psiholog, filozof i sociolog Esad Bajtal – lako dobiti svake izbore.
U Osijeku je ovih dana predstavio svoju knjigu „Neofašizam u etno fraku“, u kojoj je pobrojao sve nusprodukte susjedne države od 1990. do danas i smatra da je ključ u nacionalizmu, koji se predstavlja kao „slatkasto benigna stvar“, a riječ je o „sofisticirano fašiziranoj stvarnosti“ na koju su se u Bosni i Hercegovini naviknuli u tolikoj mjeri da im sve djeluje sasvim normalno. Zašto se u opisu prilika u svojoj državi koristi prilično izravnim, nimalo „politički korektnim“ rječnikom? Kako gleda na nedavnu socijalnu pobunu? Mogu li građanski plenumi stvoreni nakon prosvjeda dovesti do promjena? Zar ne bi njegova kritika trebala biti upućena i većini koja sve to pasivno promatra? Neka su od pitanja koja je Tatjana Mautner postavila Esadu Bajtalu, gostu današnje Politomanije.