Cijela BiH poslala poruku: Rješenje problema – DA, ubijanje pasa- NE!
Povezani članci
- Ovih 10 pasmina pasa je najprivrženije svojim vlasnicima
- Umro džinovski George, najveći pas na svijetu
- Sarajlija odabrao život na ulici sa psom, za njega su ministri bogati nesretnici
- Dogs Trust uspješno okončano kampanju: U KS-u sterilizirano 837 vlasničkih pasa
- Azilu u Tuzli je hitno potrebna hrana za 500 pasa
- 15 neverovatnih činjenica koje niste znali o mačkama
Savez udruženja za zaštitu i spašavanje životinja u BiH
Sarajevo, 15. 12. 2013.
Cijela BiH poslala poruku: Rješenje problema – DA, ubijanje pasa- NE!
Koristimo priliku da se zahvalimo svim prijateljima koji su došli iz Gradiške, Banja Luke, Živinica, Tuzle, Lukavca, Brčkog, Zenice, Bijeljine, Odžaka, Orašja, Bihaća i Sanskog Mosta kako bismo svi skupa rekli da jesmo za rješenje problema napuštenih životinja, ali ne načinom koji predlaže zastupnica Nermina zaimović- Uzunović.
Predstavnici brojnih udruženja, građani i javne ličnosti, danas su ispred Zgrade zajedničkih institucija BiH jedinstveno ustali protiv političke podvale, manipulacije, laži, zamjene teza i lažnih dilema koje se plasiraju javnosti po pitanju rješenja problema napuštenih životinja.
Kao i mnogo puta do sada, istakli smo da rješenje problema leži u sistemskom pristupu definisanim postojećim Zakonom o zaštiti i dobrobiti životinja BiH. Fokus rješenja treba biti usmjeren ka uzroku, a ne posljedici! Identifikacija pasa u vlasništvu, kažnjavanje napuštanja, provođenje sterilizacija i kastracija na državnom nivou, te otvaranje malih ali operativnih skloništa- najbitnije su karike u lancu rješavanja problema.
Konsternirani smo činjenicom da pojedini mediji o problemu napuštenih pasa izvještavaju brkanjem pojmova, montiranjem priloga, te zamjenom teza.
Ponovićemo da ubijanje ne vodi rješenju problema, niti predstavlja mjeru kontrole populacije napuštenih životinja. Isto tako, NVO sektor u Bosni i Hercegovini ne želi pse na ulici kako to mediji predstavljaju! NVO sektor želi unaprjeđenje standarda veterinarske struke, odgovoran pristup inspekcijskih i policijskih organa u nadzoru nad provedbom Zakona; kažnjavanje napuštanja, kao i dosljednu provedbu svih preventivnih mjera kako bi se u korijenu sasjekli generatori problema koji stvaraju nove generacije napuštenih životinja.
Ubijanje životinja nije EU standard! Standardima EU ne treba pristupati selektivno. Za razliku od Bosne i Hercegovine, EU ima drakonske kazne za napuštanje za napuštanje životinja. Europska unija ima 1000 puta manju stopu napuštanja životinja. Selektivnim pristupom standardima kojima težimo, naši političari žele graditi kuću od krova, a ne od temelja!
Na veliku žalost zastupnice Nermine Zaimović-Uzunović, a na našu veliku radost – postojanje NVO sektora itekako ima svrhu i mimo napuštenih životinja koje su zbog niza razloga završile na ulici. Gospođa Uzunović se naime treba informisati o statusu NVO sektora u Europskoj Uniji, koje su joj tako puna usta! U svim zemljama svijeta postoje organizacije koje se bave zaštitom životinja i svrha njihovog postojanja je izgleda upitna samo u najsiromašnijoj zemlji Europe. Zašto?
Poslanica Uzunović konstantno apostrofira tezu da su psi na ulici jedini interes NVO sektora koji se bavi zaštitom, spašavanjem i promocijom prava napaštenih životinja. Mi se pitamo koji je njen interes da nakon tri pune godine spavanja u Predstavničkom domu PS BiH, sav svoj politički kapital investira u građenje karijere na ubijanju pasa?! Iako stalno nastoji promovirati EU standarde, u istoj toj Europi bi za ovakav čin mogla samo završiti, a ne graditi karijeru. Da li je diskreditacija neistomišljenika, koji se pozivaju na argumente i mišljenje struke, jedino što uvažena zastupnica zna da radi? Podjećamo, za sistemsko rješenje problema svoj glas su dali akademici, glumci, režiseri, vodeći stručnjaci veterinarske stuke u BiH, predstavnici udruženja, ali i građani. Znači li to da gospođa Uzunović ne uvažava i ne poštuje baš nikoga?
Izražavamo nadu da zastupnici Doma naroda neće nasjesti na obmane i laži, te da neće izlgasati sramne izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja i time nagraditi nadležne za četvorogodišnji nerad.