Dragana Seferović, Romkinja s dvije srednje škole postala balerina
Povezani članci
- SamoKažem – prva web serija za tinejdžere na našim prostorima
- Prilika za posao: Na popisu stanovništva u BiH radit će 25.000 ljudi
- „Donijet ću u našu avliju suživot i demokratiju“; hoće li, ikad?
- Omladinska akademija „Stanje mira“: Povezivanje i saradnja mladih
- Debirajte i zaradite mjesečni džeparac
- Ismail Šehić: „Najviše su me motivisali ljudi i stvari koje mogu da uradim bez utjecaja drugih ljudi“
Dragana Seferović, studentica je četvrte godine Fakulteta za sport. U ostvarivanju njenog cilja pomaže joj i Udruženje Obrazovanje gradi BiH, čija je Dragana stipendistica već šest godina.
O mladoj Romkinji Dragani u Udruženju imaju samo riječi hvale. Dobra studentica, uzor mladima, istrajna i borac. Dragana nema roditelja pa joj je udruženje koje vodi penzionisani general Armije RBiH Jovan Divjak potpora i podrška, ne samo u finansijskom, već i svakom drugom pogledu.
“Šest godina sam bila prvo uspješan učenik, a sada i uspješan student, što je jedan od uslova da bih primala stipendiju, koja mi je motivacija za nastavak školovanja”, kaže nam Dragana. Najviše novca od stipendije izdvaja za školarinu, knjige i izradu seminarskih radova.
Dragana je rođena u Foči 1989.godine, ali je kao beba ostavljena u dječijem domu u Sarajevu, no ovoj zaljubljenici u balet to nije predstavljalo nikakvu prepreku. Uspješno je završila čak dvije srednje škole i vjerovatno je jedina Romkinja kojoj je to pošlo za rukom.
Ciljeve, kaže, ostvaruje jedan po jedan, a prvi je završiti treću, pa onda i četvrtu godinu fakulteta. Nakon toga svoju ljubav prema plesu, muzici i umjetnosti želi prenositi mlađim generacijama.
Osim Dragani, danas je u prostorijama Udruženja u Sarajevu još 99 srednjoškolaca i studenata romske nacionalne manjine iz 26 gradova u BiH dobilo mjesečne stipendije za 2012/2013. godinu od po 100 KM.
Jedan od njih je Emir Bešić, učenik drugog razreda Srednje mašinske tehničke škole. “Stipendija mi puno znači i pomaže u nastavku mog školovanja. Zahvaljujući tom novcu kupujum školski pribor, odjeću i obuću”, kazao je Emir.
Ovo je već osma godina da Udruženje realizuje projekt “S obrazovanjem u budućnost” u okviru kojeg se stipendiraju romska djeca. Dalila Ahmetović, studentica treće godine Fakulteta za saobraćaj i komunikacije prvi je put ove godine dobila stipendiju. Kako je Dalila iz Kaknja, nada se da će joj stipendija olakšati plaćanje smještaja u studentskom domu.
Stipendiranje romske djece omogućeno je ponajviše zahvaljujući Fondu Otvoreno društvo koje je za osam godina uložilo 750.000 KM.
“Zvuči kao ogromna suma, međutim, to je samo kap u moru potreba kada je u pitanju obrazovanje romske populacije u BiH. Utvrdili smo da je siromaštvo najznačajniji problem koji sprečava bolje i veće obrazovanje romske djece. Stpendijama nastojimo nešto malo pomoći toj djeci, ali ove godine je bilo 185 prijavljenih, a mi smo novca imali za samo 100. Nadam se da će se u našem društvu nešto promijeniti”, istaknula je Dobrila Govedarica, izvršna direktorica Fonda Otvoreno društvo.
Udruženje Obrazovanje gradi BiH danas je predstavilo projekt “Pavo Jusuf Urban-Ibruljević” za stipendiranje talentovane djece, čija realizacija počinje od školske 2012./2013. godine.
“Osigurali smo 25 stipendija u narednih pet godina s tim da se na konkurs javilo 68 djece iz BiH. Prošli su oni koji su imali najbolje ocjene, deset srednjoškolaca s ocjenom 5,0 i 15 studenata sa završenom prvom i drugom godinom studija s prosječnom ocjenom 8,5 i više”, kazao je Divjak i pozvao sve da kupe kalendar Udruženja Obrazovanje gradi BiH i pomognu stipendiranje mladih žrtava rata, djece s invaliditetom, talentovane djece romske nacionalne manjine i djecu socijalno ugroženih porodica na teritoriji BiH.
Foto: Nedim Grabovica