ŠAPA Zenica: RJEŠENJE PROBLEMA DA UBIJANJE NE
Povezani članci
- Lepe vesti: “Izumrli” leopard se pojavio nakon 30 godina
- Ovo su tri najodanije pasmine pasa
- Ovih 10 pasmina pasa je najprivrženije svojim vlasnicima
- Šarolika osobnost pasa
- Šta je dobrobit životinja? Zlostavljanje životinja i psihološki profil zlostavljača Pravni aspekti zaštite životinja
- Dirljiva priča o odanosti i prijateljstvu: Pingvin svake godine prepliva 8.000 kilometara da bi posetio spasioca
Udruženje za spašavanje i zaštitu životinja ŠAPA Zenica organizuje Info štand i potpisivanje peticije protiv izmjena Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja kojim bi se legaliziralo ubijanje životinja u skloništima nakon samo 15 dana
RJEŠENJE PROBLEMA DA UBIJANJE NE
Jer mi smo glas onih koji svoj glas nemaju
Udruženje za spašavanje i zaštitu životinja ŠAPA Zenica organizuje u subotu, 16.11.2013. sa početkom u 10h na Trgu Alije Izetbegovića, ispred RK Bosna Info štand i potpisivanje peticije protiv izmjena Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, protiv ubijanja kao najskuplje, nejnehumanije i najneefikasnije mjere rješavanja problema napuštenih životinja, a za dosljedno provođenje postojećeg Zakona.
Želimo ukazati na svu apsurdnost predloženih izmjena zakona, te sav pravni haos koji će jedan ovakav prijedlog u konačnici proizvesti na planu provedbe zakona.
Prijedlog izmjena ni na koji način ne doprinosi rješenju problema, naprotiv. Predlagač je zadržao sve odredbe postojećeg Zakona za koje se četiri godine tvrdi da su neprovodive kao skupe, i dodao samo još jednu mjeru eutanizije u nepostojeća skloništa, pa tako znači da biste psa u skloništu za 15 dana eutanazirali uvjet da je prošao kroz kuarantenu u trajanju od 10 dana, da je vakcinisan, čipovan i sterilisan i tek onda se može i ubiti, pa se samo po sebi nameće zaključak o nelogičnosti prijedloga kojem je cilj uvođenje šintoraja na mala vrata i potpuno onemogućavanje udomljavanja životinja. S druge strane skloništa ne postoje jer navodno za ista nije bilo novaca da se osnuju četiri godine, pa je pravo pitanje kako ćemo ih sada preko noći osnovati i tošiti ovolika sredstva a sve kako bismo životinja na kraju ubili.
Prijedlog izmjena ima za cilj potpuno anuliranje svih efekata četvorogodišnjeg rada na provedbi zakona, i svojevrsna je politička podvala i zamjena teza, jer je njime aboliraju svi odgovorni za dosadašnje neprovođenje zakona u cijeloj BiH.
Ovakve izmjene zakona ne doprinose izgradnji sistema dobre prakse, ne obračunavaju se sa uzrokom problema a to je napuštanje životinja, ne propituju ko to u BiH i zašto sprečava popis pasa u vlasništvu četiri godine, ne propituju status nelegalnog komercijalnog uzgoja, ne dižu standard veterinarske struke, no se baca prašina u oči svima kojih se ovaj problem tiče i vrši jeftina politička podvala pod krinkom brige za sigurnost građana.
Samo dosljednom provedbom postojećeg Zakona dolazimo do rješenja kroz sistemski pristup dakle uspostavu centralnog registra imaoca životinja, kroz kažnjavanje napuštanja kojim možemo puniti bužet lokalnih zajednica, kroz kontinuirane sterilizacije napuštenih i vlasničkih životinja, kontrolu otpada, edukacije i osnivanje malih operativnih skloništa. Fokus mora biti na provedbi preventivnih mjerama, jer ubijanje i sama skloništa ne predstavljaju preventivne mjere. To je najveća zamjena teza i miskoncepcija.
Sedam godina sistemskog ubijanja smanjilo bi populaciju za 32,5posto, dok bi pet godina primjene preventivnih mjera sterilizacije uz preventivu nastanka nove populacije napuštenih životinja smanjilo populaciju za 95 posto, računica je jasna, i matematički i finansijski, dokazana na iskustvima drugih zemalja.
Ubijanje nikad i nigdje ne predstavlja mjeru kontrole populacije. Fokusiranje debate na za ili protiv ubijanja je kontraproduktivno, stvara nekonstruktivnu atmosferu i produbljuje nerazumijevanje nad stvarnim uzrokom problema. Sve o čemu govorimo je samo simptom puno većeg problema. Ovakav prijedlog izmjena zakona niti će smanjiti populaciju pasa, niti finansijski pritisak po jedinice lokalne samouprave, niti dati odgovore na nužna pitanja, u konačnici neće doprinijeti rješavanju problema.
Apelujemo na građane da ne nasijedaju na političke podvale i laži te da nam se pridruže u borbi za dosljeno provođenje postojećeg Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, jer samo tako ćemo smanjiti populaciju napuštenih životinja na ulici na dobrobiti i ljudi i životinja.