Kerry: Dokaze o otrovnom plinu korištenom u Damasku dobili smo iz nezavisnih izvora
Povezani članci
- U ratu u Etiopiji silovane desetine žena i ubijene stotine civila
- Američki ratovi u Iraku, Afganistanu i Pakstanu odnijeli 225.000 života
- Kineska medicina
- Novinari beže iz Avganistana u strahu od talibana: ‘Bila sam na talibanskoj listi za odstrel
- Novembarski izbori test za Trampov drugi mandat
- Grčka: Otok slijepih, obična priča o korupciji
John Keery je za CNN kazao da su tokom prethodna 24 sata Sjedinjene Američke Države dobile vjerodostojne uzorke koji pokazuju da je u hemijskim bombama u napadu na Damask korišten otrovni plin sarin
Američki državni sekretar John Kerry izjavio je da postoje snažna opravdanja da bude izveden napad na sirijski režim koji je hemijskim oružjem izveo napad na svoj vlastiti narod, javlja dopisnik agencije Anadolija.
On je za televiziju CNN kazao da su tokom prethodna 24 sata Sjedinjene Američke Države (SAD) dobile vjerodostojne uzorke koji pokazuju da je u hemijskim bombama u napadu na Damask korišten otrovni plin sarin.
Napomenuo je da su navedeni uzorci prikupljeni iz nezavnisnih izvora, a ne od istražitelja Ujedinjenih naroda (UN).
Podsjetio je da je američki predsjednik Barack Obama od Kongresa zatražio odobrenje za vojni napad, istakavši da se američki građani trebaju ponositi sa predsjednikom koji ne donosi unilateralne i jednostrane odluke.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun zatražio je od tima inspektora za hemijsko oružje da ubrza analizu uzoraka koje su prikupili u Siriji. Američki državni sekreter Džon Keri prethodno je izjavio da SAD imaju dokaze da je u Siriji upotrebljen zabranjeni nervni gas sarin, što predstavlja osnovu za vojnu intervenciju u toj zemlji.
Premijer Francuske Žan-Mark Ero sastaje se sa šefovima odbora Parlamenta Francuske za odbranu i bezbednost, i s liderima poslaničkih grupa, da razmotrili pitanje učešća francuske vojske u intervenciji u Siriji. Odluka američkog predsednika Baraka Obame da zatraži odobrenje Kongresa za vojni napad na Siriju pokrenuo je zahteve da učesće Francuske u toj intervenciji takođe bude odobreno u francuskom parlamentu.
Francuska štampa piše da je ovakvim razvojem događaja predsednik Fransoa Oland ostao usamljen u svom stavu o tom sukobu i “uhvaćen u zamku”.
“Kao i Barak Obama, Fransoa Oland je uhvaćen u vihor nekontrolisanih događaja”, piše uvodničar liberalnog dnevnika Figaro, ali i dodaje da je Oland “uhvaćen u zamku na unutrašnjem frontu i veoma izolovan na spoljnem frontu”.
Liberasion piše da “Oland ima muke da opravda rat” i pita se da, iako predsednik prema ustavu ima sva ovlašćenja da vodi rat, da li je danas Oland možda “jedini šef države koji može da upotrebi silu bez glasanja nacionalnih predstavnika, i čak i bez jednog govora?”.
Po Ustavu Francuske, potvrda parlamenta nije potrebna za vojnu intervenciju, o kojoj može da odluči predsednik, ako vojna intervencija francuske vojske ne traje duže od četiri meseca. Francuski parlament treba da to pitanje razmotri u sredu, ali za sada nije predviđeno glasanje o učešću u vojnoj operaciji.
Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Vilijam Hejg isključio je mogućnost da se ta država priključi Amerikacima u eventualnom napadu na Siriju. Istovremeno je odbacio i najave da bi premijer Dejvid Kameron mogao tražiti novo glasanje u Donjem domu parlamenta.
Američki nosač aviona na nuklearni pogon USS Nimitz i ostali brodovi iz njegove borbene flote uputili su se na zapad prema Crvenom moru kako bi pružili podršku mogućem američkom ograničenom vojnom udaru protiv sirijskog režima, ako to bude potrebno, rekli su u nedelju američki zvaničnici.
Nimitzova borbena flota, koja uključuje četiri razarača i jednu krstaricu, nema zasad specifične naredbe da ode u istočno Sredozemlje, ali se kreće prema Arapskom moru kako bi u slučaju potrebe bila bliže Siriji. Američka mornarica već je ranije udvostručila svoje kapacitete u istočnom Sredozemlju, gde sada ima pet razarača koji zajedno poseduju 200 projektila tipa tomahawk.
Flota nosača USS Nimitza bila je u Indijskom okeanu gde je pružala podršku operacijama u Avganistanu i trebala se vratiti u SAD pošto ju je nedavno zamenila borbena flota predvođena nosačem aviona USS Harry S. Truman. Umesto toga odlučeno je da USS Nimitz ostane u regiji i da se premesti bliže Siriji.