Od Radioheada do Dylana – svi luduju za slikarstvom
Povezani članci
- Božica Jelušić: Najljepše je…
- ALIZA IZVEDENA NA 9. ŠIBENIK DANCE FESTIVALU: Igrači u potrazu za srećom
- Odlazak ikone Mostara i muzičke legende: Umro Ilijaz Delić
- Pesma posvećena Srđanu Aleksiću: Bosanski paradoks
- Obersnel prihvatio imenovanje Olivera Frljića za intendanta riječkog HNK
- Izložba kiparice Lejle Ćehajić u Počitelju
Bavljenje slikarstvom među svjetskom glazbenom elitom nije toliko rijetko i neuobičajeno kako se može činiti, piše britanski list The Independent, napominjući kako mnogi moderni glazbenici u umjetničkom izražavanju često posežu za slikarskim kistom.
Vijest da će američki kantautor Bob Dylan krajem mjeseca u londonskoj Nacionalnoj galeriji portreta izložiti dvanaest svojih radovaza toga glazbenika nije ništa novo – Dylan je već izlagao u nekoliko galerija od Londona do New Yorka, podsjeća The Independent. Dylan slika kako bi si olakšao duge sate provedene na turnejama, a isto je radio i Jimi Hendrix, čiji su crteži olovkom i akvareli također nastajali “na cesti”.
Neki su glazbenici prvi dodir s umjetnošću imali upravo kroz slikanje –John Lennon je pohađao Liverpool Art Institute i do kraja života volio crtati. Utemeljitelj, pjevač i gitarist legendarnog sastava Pink FloydSyd Barrett slikati je počeo još u školi, a svojoj se mladenačkoj strasti vratio nakon što je 1968. napustio kultnu glazbenu skupinu.
Ronnie Wood, gitarist Rolling Stonesa i jedan od najpoznatijih britanskih glazbenika, pohađao je londonski Ealing Art College. Među onima koji su kupili neku njegovu sliku je i bivši američki predsjednik Bill Clinton.
Kanadska glazbenica Joni Mitchell svoje slikarsko umijeće pokazala je na nekoliko korica svojih albuma, a njezina online galerija trenutno nudi 289 radova. Mitchell često u intervjuima naglašava kako joj je slikarstvo prva ljubav, dok glazba dolazi tek na drugome mjestu.
Thom Yorke iz benda Radiohead već više od deset godina surađuje s umjetnikom Stanleyem Donwoodom pod zajedničkim imenom “The White Chocolate Farm”, koje potpisuje velik dio vizualnih rješenja za Radioheadove albume.
Paul Simenon iz skupine The Clash nevjerojatno je plodan umjetnik s već realiziranih osam izložaba diljem Velike Britanije, najrecentnija od kojih je predstavila njegove dojmove s puta po Španjolskoj. Marilyn Manson nekada je prodavao akvarele dilerima droge – sada svoja djela gotičke tematike izlaže s obje strane Atlantika.
Monumentalna ulja na platnu Paula McCartneya često su izlagana u javnosti, pa ih je pogledati u liverpoolskoj galeriji Walker Art došla i sama kraljica, a njegove se slike često uspoređuju s onima Willema de Kooninga. Frontmen grupe The Doors Jim Morrison inspiraciju za slikanje nalazio je u maničnoj energiji i apstraktnom impresionizmu Jacksona Pollocka, baš kao i John Squire iz benda The Stone Roses.
Što je to što ih privlači kistu i slikanju najbolje je opisala Donna Summer, piše The Independent: “Razlika između slikanja i glazbenih nastupa je u tome što na kraju koncerta ne ostaje ništa osim osjećaja ushita koji s vremenom jenjava dok, kod slikanja, ono što naslikate ostaje zauvijek”, kazala je Summer.
Kada malo bolje pogledate, nevjerojatno je koliko ozbiljno glazbenici doživljavaju svoje slikarstvo, zaključuje The Independent.