68 godina od nuklearnog napada na Hirošimu
Povezani članci
- Svjetska banka će odobriti tri milijarde dolara pomoći Ukrajini
- Ukrajina: Prve žrtve ofanzive protiv separatista
- Nuklearni pregovori SAD-a i Irana pokrenuti s mrtve tačke: Je li vrijeme za konačni dogovor?
- Google i etika – otpuštanja istraživačica za etiku vještačke inteligencije
- Trampova predizborna upozorenja o ‘ljevičarskom nasilju’
- Diktatura tržišta – euro na koncu
Foto: Tanjug/AP
TOKIO – Na današnji je dan američka vojska na japanski grad Hirošimu 1945. godine izvela prvi nuklearni napad. Nekoliko dana kasnije atomska je bomba bačena i na Nagasaki. Prošlo je 68 godina od prvog atomskog napada na Japan na kraju Drugoga svjetskog rata.
U napadu na Hirošimu poginulo je više od 70 od 350.000 stanovnika, a do decembra 1945. godine umrlo ih je više od 140.000.
Foto: US National Archives
Tri dana poslije Hirošime napadnut je i Nagasaki u kojem je do decembra te godine umrlo 70.000 stanovnika. Atomski napadi prisilili su Japan na kapitulaciju.
Prema informacijama ICAN-a, međunarodne organizacije koja se zalaže za odustajanje od nuklearnog naoružanja, diljem svijeta trenutno ima više od 17.000 nuklearnih bojevih glava. U SAD-u i Rusiji njih gotovo 2.000 je spremno za lansiranje za nekoliko minuta.
Većina današnjih atomskih bombi nekoliko su puta razornije od onih koje su opustošile Hirošimu i Nagasaki.
Oko 50.000 ljudi odalo je minutom ćutanja poštu nastradalima u memorijalnom Parku mira u Hirošimi, blizu epicentra eksplozije koja se dogodila u rano jutro 6. avgusta 1945, i ubila oko 240.000 ljudi. (Foto: Tanjug/AP)
Uz SAD i Rusiju, nuklearno naoružanje posjeduju i Velika Britanija, Francuska, Kina, Indija, Pakistan, Izrael te Sjeverna Koreja. Također, dobar dio međunarodne zajednice vjeruje kako Iran pokušava proizvesti nuklearnu bombu, podsjeća agencija Hina.