Stvaranje glazbe sa odlagališta otpada u Paragvaju
Povezani članci
- Muhamed kao preduzetnik: Prorok je znao kako se stvara blagostanje
- Novi gradonačelnik: De Blasio dobio njujorški pakleni posao
- Geografski pregled: Kolika je normalna napojnica u zemljama mimo Njemačke
- Gereja Ayam: Napuštena “Kokošja Crkva”, Indonezija
- Kakav je da je – moj Mostar!
- Dobre i loše strane novog biciklističkog koridora u Londonu
Cateura je grad sagrađen na ogromnoj deponiji izvan glavnog grada Paragvaja Asuncion, gdje se baca 1500 tona krutog otpada svaki dan. Više od 2500 obitelji živi ovdje, mnogi zarađuju za život tako što mijenjaju svrhu otpadu i zatim ga prodaju.
Neki od njih stvaraju glazbu – sa violinama, violončelima, saksofonima i bubnjevima, svi pažljivo izrađeni od materijala pronađenih na otpadu, proces je koji može potrajati tjednima. Ovi inovativni instrumenti uključuju prazne konzerve ulja koje se koriste kao okviri za violončela, ili x-zrake koje čine kožu za bubnjeve.
Ovaj glazbeni projekt je započeo kada je socijalni radnik Favio Chávez nastojao osigurati za lokalnu djecu skromnih aktivnosti grada Cateure okupiranost daleko od odlagališta smeća. Nije mogao ni zamisliti da će mali slavuji postati glazbenici “Los Reciclados” komorni orkestar od 25 djece koji izvode sve od Beethovena do Beatlesa na koncertima diljem srednje i južne Amerike.
Priča o “Los Reciclados” je spremna da ide u svijet sa dugometražnim dokumentarnim filmom, “harmonija sa odlagališta”, prikazujući napredak orkestra od samog početka. Alejandra Amarilla Nash, izvršni producent kaže: “Film isijava pozornost na dva najvažnija pitanja našeg vremena, siromaštvo i otpad, ali u konačnici i nadu koja slavi transformacijsku moć glazbe.”
Film je dio šireg programa da se ovaj projekt replicira i u drugim dijelovima svijeta uz pomoć sredstava Creative Visions fondacije, neprofitne organizacije koja podupire projekte koji koriste umjetnost kako bi stvorili promjenu, Mcarthur fondacija te Kickstarter kampanja.
Za Damien Short, direktora Human Rights Consortium na Londonskom sveučilištu “harmonija sa odlagališta” je “dokaz genijalnosti i duha stanovnika Cateura u lice ekscesima i nejednakostima globalnog kapitalizma (i) priča koja zaslužuje da se slavi.”
Glazba može biti hrana ljubavi, ali Mexico City potiče građane na trgovinu sa recikliranim materijalima za svježu hranu na Mercado de Trueque, novoj tržnici pokrenutoj od strane ministarstva zaštite okoliša i prirodnih resursa. Tržište prihvaća staklo, papir, karton, aluminijske limenke i PET ambalažu, a vraća zelene bodove koji se mogu zamijeniti za poljoprivredne proizvode (kao što su salata, špinat i bodljikave kruške) uzgojene u i oko Mexico Citya.
Pogledajte kratki video “harmonija sa odlagališta”:
Napisao/la: Tess Riley thisbigcity
Uredila: M.G.
Ovaj članak izvorno je objavljen na web stranici održivi gradovi This Big City.