Što ste sve spremni učiniti da spasite vezu?
Povezani članci
- Antifašizam je način života, kako ćeš se odnositi prema drugima. Stvar je jednostavna – ILI ĆEŠ MRZITI, ILI NEĆEŠ
- Što je za žene dobar seks?
- ZEC IZ GRMA, IL U GRMU NEGDJE U CANADI?!
- Sve zdravstvene blagodati jutarnjeg seksa
- Hoće li rasizam pobijediti sport?
- Hranom do boljeg seksa – namirnice koje vam pomažu postići intenzivne orgazme
Biti u dugogodišnjoj vezi ili braku vrlo često nije lak posao, jer svi koji su iskusili bilo koji oblik spomenute veze, znaju da u svakoj vezi postoje usponi i padovi, dobri trenuci, loši trenuci. Bilo bi neozbiljno očekivati će sve uvijek biti dobro, da ponekad nećete morati prešutjeti neke stvari, napraviti kompromis koji vam neće odgovarati ili pak jednostavno popustiti u nekim segmentima, prebroditi različite krize.
Naravno, u tim trenucima „pada“ veze, nije uvijek lako i neki parovi jednostavno ne vide više razloga za borbu u opstojanje veze. Voljeli bismo vam reći da ljubavi pobjeđuje sve, ali svi znamo da svaka veza ima mnogo slojeva i nemoguće ih je sve generalizirati.
Također, ne treba svaka kriza u vezi značiti prekid, no treba znati i preživjeti to nesretno razdoblje. Pitanje se postavlja – kako? Do kuda ste spremni ići i što ste spremni napraviti kako bi spasili vezu?
Borba za opstanak
Jedna od prvih prepreka brojnih vezama u krizi je da jedan od partnera više jednostavno ne želi biti u vezi ili se ne želi boriti – za vas oboje. Prisiljavati, moliti ili boriti se za vezu kojoj jedna od strana više ne želi sudjelovati jednostavno je suludo. No, ono što možete učiniti je razgovarati o tome što se dogodilo u vašoj vezi, da vaš partner više ne želi biti u njoj. Vjerojatno će mnogi otkriti razloge koji možda i nisu toliko dramatični i nepopravljivi. Sve ovisi od osobe do osobe, te samog para.
Možda će biti dovoljna modifikacija ponašanja i želja oboje partnera da veza ponovno dođe na pravi put. Procijenite ima li nade za vašu vezu i do kuda ste spremni ići, gdje je granica vaše izdržljivosti, kompromisa, opraštanja. Ozbiljne odluke ne donose se preko noći. Možda vam se situacija u kojoj se nalazite trenutno neće toliko činiti ozbiljna i nerješiva za tjedan ili mjesec dana.
Naravno, kada nema izlaza, treba znati kada prekinuti agoniju.
Nemojte izgubiti sebe
Mnoge osobe ne znaju razliku između kompromisa i potpunog prilagođavanja potrebama partnera, pri čemu često se gubi identitet. Ono što je jedna od najvažnijih stvari u vezi je da ostanete ono što jeste. Imate pravo reći „ne“ za stvari koje vam se ne sviđaju. Nemojte prelaziti vlastite granice, jer ćete imati osjećaj da više nemate kontrolu nad svojim životom, situacijom u kojoj se nalazite, nego ćete biti „u rukama“ vašeg partnera.
Ponekad je potrebno iskreno i otvoreno reći partneru što vam se ne sviđa, zašto se s nečim ne slažete i tako dalje. Naravno, on uvijek može imati protuargumente, na vama je da se nađete negdje na sredini. Kada je veza u krizi, mnogo je teže pronalaziti tu ravnotežu, mnogo se lakše odbijaj u stvari samo u inat partneru ili pak baš suprotno, ide se „niz dlaku“ samo da zadrži mir u kući. Morate se zapitati gdje je granica do koje ste spremni pregovarati, gdje jednostavno više veza nema smisla.
Slamka spasa
Budite spremni na određene promjene ako će one dovesti do poboljšanja veze. Intimnost i povjerenje u tom slučaju igraju veliku ulogu, te mogu biti slamka spasa, bez obzira na problem. Intimnost, posebno ona seksualne naravi može vam pomoći da izrazite tim putem sve osjećaje koje imate jedan za drugog i koje niste spremni tek tako odbaciti.
Također, tu je i povjerenje u partnera, odnosno da mu se možda u pojedinim situacijama možete prepustiti i da vas neće iznevjeriti u bilo kojem pogledu. Dogovorite manje životne promjene koji će biti pokusi za daljnji nastavak i implementaciju većih promjena koje su potrebne vašoj vezi. Zapamtite, svaka veza treba rasti i razvijati se, pa tako i mijenjati. Ne možete sa suprugom ili partnerom imati isti odnos nakon deset godina veze, kao što ste imali na početku.
Kada se veza nađe u silaznoj putanji, dignite ju pozitivnim promjenama na koje ste oboje pristali.
Biti ili ne biti?
Odredite vrijeme koje ćete si dati za uspjeh ili neuspjeh. Naravno, ne mora to biti datum uklesan u kamenu, ali približno vrijeme – tri, šest mjeseci, možda godinu dana. Naravno u to vrijeme morate početi implementirati sve promjene ponašanja i međusobnog odnosa. Razgovor, otvoreni i iskreni, prvi je segment uspjeha.
Ponekad će razgovor dovesti do zaključka da zaista nema smisla nastavljati, a ponekad će vas dovesti do zaključka da je u biti došlo do većeg nesporazuma zbog manjkakomunikacije i otvorenosti. Najvažnije je da oboje želite i osjećate istu stvar, imate isti cilj, kada se borite za svoju vezu.
Nakon dugogodišnje veze sigurno već međusobno znate kako „dišete“, te prema promjenama raspoloženja, načinu komunikacije možete prepoznati određene probleme i promjene kod partnera. Također, isto tako znate procijeniti kada jednostavno trebate popustiti, a kada trebate napraviti pritisak.
Vi na kraju krajeva sami znate što u vašoj vezi ne valja i što morate promijeniti. Ako ništa ne poduzmete, sve će ostati na istom i dalje ići silaznom putanjom. Isto tako morate odrediti do kuda ide vaša izdržljivost, jer vi jedini znate što vas čini sretnima.