Krivične prijave protiv Čađe i drugih u predmetu Srebrenica
Povezani članci
- Dežulović: Povratak Bobija i Rudija u Republiku Srpsku
- Izašla je nova epizoda podkasta Kulture sećanja u dijalogu
- NISMO SVI MALOUMNI, GOSPODO
- Kako se dolazi do invalidske penzije u BiH, zemlji u kojoj slijepi voze auta, a 100 postotni invalidi rade na građevinskoj skeli
- Kritika na delu
- Šta se iza brda valja u ovoj prevarenoj državi?
Nakon što je Osnovni sud Srebrenica obustavio prekršajni postupak protiv više građana i građanki bošnjačke etničke pripadnosti sa ocjenom neosnovanosti tvrdnje Policijske stanice Srebrenica o prekršaju – dostavljanja neistinitih i netačnih podataka prilikom prijave prebivališta, koalicija “Prvi mart” traži utvrđivanje odgovornosti za zloupotrebu službenog položaja u ovom predmetu, a unutar struktura policije i MUP-a entiteta Republika Srpska.
S tim u vezi, posebno treba imati u vidu da će ovlašteni predstavnici PS Srebrenica žalbe na ovo rješenje Osnovnog suda podnijeti Okružnom sudu u Bijeljini, čime opet postoji rizik politizacije postupka. Za prijave protiv lica u prekršajnom postupku, predstavnici policije su koristili istu argumentaciju kojom su se rukovodili pri poništenju preko 300 prijava prebivališta građanima i građankama bošnjačke etničke pripadnosti.
Razlika je u tome što su u prekršajni postupak uključeni oni koji su odjavili prebivalište u međuvremenu, a prije svega zbog neriješenih odnosa i garancija prava iz zdravstvene zaštite, stipendija, te socijalne zaštite. Lica kojima je prebivalište poništeno od strane PS Srebrenica, nisu odjavili i promijenili prebivalište nakon izbora, što njihovu poziciju u smislu odgovornosti čini još povoljnijom.
Poništena prebivališta, PS Srebrenica je već ocijenila pravosnažnim, budući da građani nisu na vrijeme podnijeli žalbe – a iz razloga nedostavljanja rješenja i falsifikacije procedure od strane službenih lica lokalne policije.
Imajući sve ovo u vidu, koalicija organizacija civilnog društva “Prvi mart”, podnijet će krivične prijave protiv ministra Stanislava Čađe i NN lica koja su unutar policijskih struktura učestvovali u ovom očiglednom i sistematskom napadu na povratnike.
Postupanje i istraga bit će zatražena od Tužilaštva BiH, a prije svega u smislu člana 145. Krivičnog zakona BiH – povrede ravnopravnosti čovjeka i građanina te krivičnog djela iz člana 146. – sprečavanje povratka izbjeglih i rasljenih lica.
Od Institucije Ombudsmena za ljudska prava BiH tražimo nastavak istrage te hitno izdavanje preporuka za postupanje u smislu obeštećenja oštećenih lica, te rješavanja statusa lica kojima su prijave prebivališta poništene.