Zdravstvo u Hercegovini pred kolapsom: U generalni štrajk ide četiri hiljade radnika
Povezani članci
foto: FB
Zdravstvo u Hercegovini je pred kolapsom, jer svi zdravstveni radnici u HNK 2. novembra s početkom u osam sati započinju generalni štrajk zbog nezadovoljstva svojim statusom i odbijanja Vlade HNK da pozove pregovarački tim i potpiše kolektivni ugovor .
Predstavnici sindikalnih organizacija ispred zgrade Vlade HNK u Mostaru danas su javnost obavijestili o koracima na koje su primorani kako bi se izborili za svoja prava te poručili svim pacijentima da hitne slučajeve neće ostaviti nezbrinute čak ni tada.
Član pregovaračkog tima iz Nezavisnog Sindikata zdravstvenih radnika HNK Dalibor Vuković ističu da su u trenutku najave štrajka u svim zdravstvenim ustanovama u kojima djeluje sindikat s poslodavcima potpisani sporazumi o utvrđivanju poslova koji se ne prekidaju za vrijeme štrajka, čime pokazuju svoju društvenu odgovornost prema i brigu za ljudske živote.
Predstavnici sindikalnih organizacija iz zdravstvenog sektora u HNK (Foto: G. Š./Klix.ba)
Naglašava da blizu četiri hiljade zdravstvenih radnika stupiti u generalni štraj , jer je to potez na koji su primorani da bi se izborili sa svoja radna prava zbog ignorantskog odnosa predstavnika vlasti prema njima i njihovim potrebama.
Predsjednik sindikata Sveučilišne kliničke bolnice Mostar Ivica Anić ističe da su sve zakonske procedure za pokretanje generalnog štrajka ispunjenje i da zdravstveni radnici neće odustati od borbe za kolektivni ugovor koji im garantuje povećanje plaća i bolje uslove rada.
Također je najavio masovne proteste na mostarskim ulicama za 6. novembra kad će se okupiti zdravstveni radnici od Konjica do Neuma da iskažu nezadovoljstvo stanjem u koji su dovedeni.
Ističe da traže ono najminimalnije što im pripada, što su svi dobili, a to je ravnomjerno povećanje plaća za sve zdravstvene radnike. ”Mi to ne bi trebali tražiti, Vlada da radi svoj posao ona bi to i sama ponudila”, rekao je Anić i napomenuo da predstavnici vlasti kao i ranijih godina ignorišu sve njihove zahtjeve i želju za pregovorima, zbog čega su i primorani na radikalne sindikalne poteze.
Iskazali su nadu da će se u što skorije vrijeme formirati nova Vlada HNK i da će imati više sluha za zdravstvene rednike, te da neće biti primorani svoja osnova prava više tražiti na ulicama.
Podsjetimo, u julu je na ulicama Mostara održana protestna šetnja zdravstvenih radnika iz čitavog kantona, kad su tražili povećanje plaće oko 30 posto navodeći da imaju spreman pregovarački tim, ali da Vlada HNK taj proces odugovlači.
Iz Vlade HNK je tada poslana obavijest da su spremni za razgovore, ali da se prvo moraju steći određeni uslovi kako bi se izračunali troškovi traženog povećanja plaća, ali je sve ostalo na tome.